437 6 bij 8 c.M. en 6 M. lang, worden aan ieder einde voorzien van 2 gaten van 2.5 c.M. middellijn, welke op alle latten even ver van elkaar en van de uiteinden worden aangebracht. Tot onderlinge verbinding der latten dienen 16 c.M. lange pennen. Ter plaatse der verbindingen dienen de latten ondersteund te worden door blokken hout,' welke door piketten worden vast gelegd. Fig. 13. Reikt de eerste lat in den post, dan dient een lange pen tot handgreep, waarmee men het doel doet opkomen of verdwijnen; zijn de doelen van den post verwijderd, dan beweegt men het doel met een hefboominrichting. Fig. 14. Tot het bevestigen der schijven aan de latten dienen 3 c.M. lange spijkers met platten kop. Opstelling der draailatten. De latten loodrecht op de schootsrichting van uit den post zoo danig plaatsen, dat de eerste lat, waaraan de handgreep, in den post reikt en de gaten voor de pennen ongeveer correspondeeren. De blokken onder de verbindingsplaatsen der latten leggen, de latten koppelen en de schijven opspijkeren. De latten mogen geen gebroken lijn vormen, doch kunnen wel het beloop van het terrein volgen. Is het aantal te bewegen latten groot, dan wordt de in den post reikende lat van twee hefboomsarmen voorzien Het doel, -dat achterover op den grond ligt, doet men opkomen door de latten 90° om te draaien. Om het doorslaan tot 180° te beletten, worden aan het uiteinde der laatste lat'eveneens 2 hefbooms armen bevestigd. Bij het spijkeren (schroeven) der schijven op hout, moet steeds -onder den spijkerkop een schijfje karton of linnen geplaatst worden, om zooveel mogelijk het beschadigen der schijven te voorkomen. Figuur-en rompschijven steunt men van achteren met een lat. De practijk leert, dat men dergelijke hooge doelen op draailatten niet breeder kan maken dan 12 tot 18 M. (2 a 3 latten). Bij ge lijktijdig gebruik van 2 rijen latten, legt men de schijven der le. rij naar voren, die der 2e. rij latten naar achteren om, zoodat de latten dicht bij elkaar opgesteld kunnen worden. Draailatten met ballons. Hiervoor afzonderlijke latten van 4^ bij 6 c.M. en 6 M. lang

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 453