447 het Maxim een automatischen mitrailleur te vervaardigen, waarbij men gewaarschuwd wordt als een patroon weigert, doordat het mechanisme stilstaat, terwijl nabranders niet te vreezen zijn, omdat de vuurmond niet geopend wordt vóór de kogel den loop heeft verlaten. Storingen en ongelukken worden hierdoor zeer beperkt. De mitrailleur heeft slechts één loop waaruit de schoten, als het mechanisme eenmaal in werking is, elkander schier onaf gebroken opvolgen. Tengevolge van de hierdoor ontstane loopverhitting zou de mitrailleur spoedig onbruikbaar worden, wanneer niet voor af koeling gezorgd werd door den om den loop gelegen mantel met water te vullen. De noodzakelijkheid om het water dat bij het snelvuur als stoom ontwijkt nu en dan, b. v. na 1000 schoten, aan te vullen, moet als een nadeel van het stelsel worden beschouwd. Het laden geschiedt door een met 333 a 334 patronen ge- vulden gordel die desnoods kan worden verlengd aan de rechterzijde in te brengen. Behoudens den aanvoer van patroongordels en van water moet voor de bediening slechts 1 man noodig zijndeze neemt plaats op den achter den mitrailleur aangebrachten zetel, richt den vuurmond en drukt daarna met de duimen de duimstukken (trekker) naar voren. Zoolang dit laatste geschiedt en de pa- tronenaanvoer niet onderbroken wordt, vuurt de mitrailleur au tomatisch door met een snelheid van 600 schoten in de mi nuut. Het vuur kan elk oogenblik gestaakt worden door de duimstukken los te laten. Als uadeelen aan den Maxim verbonden, worden genoemd: le, het groot aantal onderdeelen, dat volgens een artikel in den Militairen Spectator 1899 200 moet bedragen, volgens andere opgaven 125; 2e, de hooge kosten van aanschaffing n. 1. f 2500 tot ƒ4300; 3e, de noodzakelijkheid steeds zaakkundig personeel bij de hand te hebben om de nogal eens voorkomende storingente herstellen; 4e, de reeds genoemde afkoeling van den loop met water. Niettegenstaande deze uadeelen hebben èn Engeland èn Zwit-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 463