451 ïhoe moeilijk het is daaruit een keus te doen, vooral daar om trent enkele soorten ook minder gunstig luidende verslagen be kend zijn, en hier niet uitgemaakt kan worden welke invloeden wellicht gewerkt hebben bij de samenstelling dier verslagen. Zoo blijkt, dat, bij de in Zwitserland genomen proeven vóór •de oprichting der Maschinengewehrkompagniën, de Hotchkiss- en Nordenfeltmitrailleur onderdeden voor den Maxim. Men leest daarover toch „Les expériences de tir compare qui ont précédé l'adoption de „la mitrailleur Maxim ont établi la supériorité incontestable de „,celle-ci sur les mitrailleuses Nordenfelt et Hotchkiss. Ces der rières n'ont pu supporter sans derangement un tir prolongé. „La complication de pièces reprochée a la Maxim est indispen sable a la resistance. En somme eet ingénieuse instrument a .„fait ses preuves, et e'est surtout par la perfection de la fabri cation qu'on a pu l'améliorer." (Internationale Revue. Beiheft .„6.1900). Uit in Zweden genomen proeven blijkt intusschen, dat noch ■de Maxim van 8 en 6| m.M., noch de Nordenfelt van 8 m.M. aan de gestelde eischen voldeden, terwijl de Colt- en de Skoda- mitrailleur niet eens in aanmerking kwamen voor de proefne ming, daartegen laat men het daar voorkomen alsof de Hotch kiss een uitstekend wapen is. Leest men het verslag van den luitenant Parker, die eene afdeeling mitrailleurs (waaronder ook Colt patent) bij Santiago in het vuur gebruikte, dan krijgt men den indruk, dat die afdee ling mitrailleurs veel tot het succes heeft bijgedragen. Naar vermeend wordt, zou er slechts eene wijze zijn om de kwestie op te lossen, n.l. het nemen van proeven met alle stel sels, voor zooverre ze geconstrueerd kunnen worden voor een geweerloop van m.M. Daar zulks echter zeer kostbaar en tijdroovend zou worden, wij een betrouwbare basis hebben in de proeven, door den lui tenant Dell bijgewoond, met een mitrailleur van 6^ m.M. patent Skoda (zie Militaire Spectator 1899 No. 12 en 1900 No. 1 en 2), een betrouwbaarheid, welke ons niet ten dienste staat bij een der andere soorten; en bovendien de mitrailleur Skoda boven ■alle andere soorten het groote voordeel heeft, dat zijne vuursnel-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 467