452 heid zeer afwisselend en gemakkelijk te regelen is, terwijl de heer Dell verzekert, dat de patronenaanvoer en het eenvoudige mechanisme ook bij gebruik van onze patronen goed werkt, daar vermeen ik, dat wij wel zouden doen met van vergelijkende proe ven af te zien en ons te bepalen tot de aanschaffing van den. mitrailleur Skoda 1) geheel geconstrueerd voor het gebruik van onze geweerpatronen. Toetst men de eigenschappen van dezen mitrailleur aan al de eischen, waaraan een veldmitrailleur zou moeten voldoen, dan moge hij hier en daar onderdoen voor een ander soort, geloofd wordt dat wij met de aanschaffing van dezen mitrailleur toch een goed wapen in ons leger zullen hebben ingevoerd. Alleen zou de eisch gesteld moeten worden, dat de loop van den mitrailleur niet die van den karabijn, doch die van het ge weer zij 2). Wat betreft de trefkans van den mitrailleur, aanzienlijke ver schillen met die van het geweer van gelijk kaliber ten nadeele van eerstgenoemd wapen kunnen niet bestaan. Hoewel voldoend betrouwbare gegevens daaromtrent ontbreken en die voor zoover mij bekend in het geheel niet bestaan van mitrailleurs van 6 m. M.zoodat elke vergelijking met de trefkanstafels van ons geweer uitgesloten is, geeft het volgende toch eenig licht in deze zaak. Yan den Zwitserschen mitrailleur vindt men vermeld, dat be haald werden bij het schoolschieten. Einzelfeuer (ons individueel schieten). op 300 M. 61 Va °/o treffers in een cirkel van op 500 321 2 50 c.M. middellijn, d.w.z. dat 50 schoten vielen op 300 M. in een cirkel van 43 c.M. middellijn en op 500 M. 117 c.M. 1) Hoewel Duitschland en Zwitserland na vergelijkende proeven den mitrailleur Yq,- xim hebben ingevoerd, is ons niet bekend of deze vuurmond dezelfde is, die zij van de firma Yickers-Sons en Maxim-limitted hebben ontv ingen, dan wel of het een door hen gewijzigd wapen is, hetgeen afgeleid zou kunnen worden uit de Zweedsche proeven; in het laatste geval heeft het voor ons geen zin Maxims aan te schaffen afkomstig van de firma Vickers. 2) Volgens „Engineering" 25 Febr. 1898 „the guns can be adopted to every rifle- calibre ammunition in use and they are manufactured in sizes varying from 6 m.M. to 11 m.M."

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 468