32 Het onmiddellijk gevolg van deze manoeuvres was, dat Boshof den 24en op nieuw door de Boeren werd geoccupeerd. Terwijl in den Vrijstaat de reeds vermelde gebeurtenissen voorgevallen waren, had ver van het oorlogstooneel, te Pretoria iets plaats gehad, waardoor de zaak der Boeren een ernstig nadeel werd toegebracht. Wij doelen hier op de ontploffing in de Begbiegieterij, de werkplaats, welke der artillerie de noodige aanvulling van haren schietvoorraad verschafte. De verwoes ting, toegeschreven aan boos opzet van eenige Engelschen of Engelschgezinden, gaf aanleiding tot de uitzetting van bijna alle ter plaatse aanwezige Engelschen. Dank zij het energiek optre den der autoriteiten, gesteund door de bestuurders der Z. A. S. M. kon weinige weken na de ontploffing weder met den aanmaak van schietbenoodigdheden worden voortgegaan. Eene andere quaestie, welke den Boeren ongunstig was en aanvankelijk groote onrust onder hen veroorzaakte, was het zen den van Britsche troepen over Portugeesch gebied naar Boelawajo. In het begin van April scheepte zich eene hoofdzakelijk uit Australische woudloopers samengestelde macht onder generaal Frederick Carrington te Kaapstad naar de Portugeesche haven Beira in, met de bedoeling om langs dien weg Rhodesia te be reiken, naar het heette om dit gebied tegen invallen van Trans valere te beschermen, inderdaad om aan Plumer de hand te reiken en hem tot krachtiger optreden in het belang van Mafeking in staat te stellen en niet onwaarschijnlijk, als die veste eens ontzet was, coöpereerende met de inmiddels ook versterkte troe pen onder Methuen, in de richting van Pretoria op te rukken. Er is over dit troepenvervoer over Portugeesch gebied veel geschrevenmen heeft zich verdiept over het al of niet recht matige, zoo van Engelands optreden als dat van Portugals toe geven, doch practische gevolgen heeft al dat geschrijf evenmin gehad als de interpellaties o. a. in de Fransche Kamer. De Transvaalsche Regeering gaf der Portugeesche te kennen, dat zij het toestaan van Engelands wensch beschouwde als eene vijandige daad, versterkte tergelijkertijd de bezetting van Komatipoort, doch onthield zich om licht te begrijpen redenen

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 46