455 tegenover ons zullen staan, terwijl ook de mogelijkheid niet uit gesloten is, dat de troepen van de Buitenbezittingen Java niet meer kunnen bereiken, waardoor de geconcentreerde troepen macht niet sterk kan zijn na aftrek van de deelen, die afzonder lijke opdrachten te vervullen kunnen hebben, dan is het duidelijk dat krachtsaanvulling van die troepen door middelen, welke be trekkelijk zoo gemakkelijk te verkrijgen zijn, niet moet worden nagelaten. Naar vermeend wordt is het „Maschinengewehr" bij uitstek geschikt tot de versterking van de betrekkelijk geringe krachten van ons leger, niet alleen omdat het goedkooper is in aanschaf fing dan eene, een gelijke vuurkracht ontwikkelende afdeeling infanterie, en omdat het weinig Europeesch personeel voor be diening eischt, wat voor ons van groot belang moet worden geacht; maar tevens omdat het wapen zich meer eigent om ge bruikt te worden bij de verdediging dan bij den aanval. Waar wij herhaaldelijk verdedigend zullen moeten optreden, onze terreinen van dien aard zijn, dat meermalen voldoend krach tige ontwikkeling van den verdediger onmogelijk zal blijken en gebruik van artillerie somwijlen uitgesloten zal zijn, daar moeten mitrailleurs goede diensten kunnen bewijzen, o.a. a. bij eene landing. Nemen we b.v. aan, dat de vijand landt op het uit de geschiede nis bekende kustvak Tjilintjing Tandjong Priok. Bij handig optreden zal het den vijand mogelijk zijn het verschil in tijd tus- schen „waargenomen worden" en „landen" zóó gering te maken, dat het ons onmogelijk zal zijn tijdig voldoende troepen van Wel tevreden op dat kustvak op te stellen. Hoogstwaarschijnlijk echter zal het dan wel mogelijk zijn een aantal mitrailleurs met enkele compagnieën infanterie daarheen te verplaatsen. Worden deze mitrailleurs oordeelkundig langs het strand op gesteld, gedekt door kleine afdeelingen infanterie, zoodanig dat ze vuur kunnen brengen in eene richting bijna evenwijdig aan de strandlijn. dan zullen zij krachtdadig kunnen bijdragen, zooal niet om eene landing te beletten dan toch om den vijand ernstige verliezen toe te brengen. Openen de mitrailleurs het vuur eerst wanneer de vijand op de korte afstanden is gekomen wat trouwens wel niet anders

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 471