456 mogelijk zal zijn als de vijand tegen het aanbreken van den dag tracht te landen dan kunnen ze toch alleen beschoten worden uit het lichte geschut der gewapende sloepen, waartegen echter gemakkelijk dekking en wel steeds gezichtsdekking te verkrijgen zal zijn, hetzij door goed gebruik van het terrein, hetzij vluchtig kunstmatig. Mocht eene landing gelukken dan zijn de mitrailleurs wat be treft hun gewicht gemakkelijk naar achteren te verplaatsen, en kunnen dan nog krachtig medewerken: le. om het terugtrekken van een deel der eigen infanterie mogelijk te maken; 2e. om den opmarsch van den vijand te bemoeilijken, daar hij bij dien opmarsch een reeks smalle défilés moet passeeren, welke uitstekend door mitrailleurs bestreken kunnen worden en moei lijk of niet door artillerie. Naar mijne meening zijn mitrailleurs zelfs onmisbaar waar men wil trachten eene landing op het bedoelde kustvak te beletten, omdat le. het niet zeker is, dat de veld- en bergartillerie tijdig dat kustvak zal kunnen bereiken 2e. wij waarschijnlijk nooit voldoende infanterie aan het strand kunnen brengen, daar het voor den vijand mogelijk is een eerste echelon te formeeren, zoo sterk als hij wenscht; 3'. onze gering in aantal en niet snel vurende veld- en berg- vuurmonden op de wel is waar vrij diepe maar vele smalle, met groote tusschenruimte zich snel bewegende, doelen minder uit werking moeten hebben dan de snelvurende mitrailleurs, wier aantal bovendien veel grooter kan zijn; 4e. het steunen van den terugtocht door de zich onmiddellijk ten Z. van het strand bevindende défilés beter kan geschieden met mitrailleurs dan mei. artillerie, daar voor de laatste moeilijk een geschikte opstelling zal te vinden zijn, terwijl men die voor de mitrailleurs als 't ware overal vindt; 5e. hoewel de groote kans op het verloren gaan van aan het strand opgestelde veld- en bergvuurmonden geen gewicht in de schaal mag leggen, als zij den aanvaller vele verliezen kunnen toebrengen, wordt zulks een andere zaak wanneer men daar niet stellig van overtuigd is; daar bij den verderen strijd het gemis

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 472