- 457 aan troepenartillerie zwaarder zal wegen dan het gemis aan mitrailleurs, afgescheiden nog van het feit, dat de laatsten ge makkelijker te vervangen zijn ook met het oog op de aanschaf- fingskosten. b. Bij den opmarscli na de landing wanneer de vijand zich 'bijv. van uit de kampongstrook Tji- lintjing Tandjong Priok verplaatst in de richting van Meester- Cornelis, hetzij langs het kanaal Tandjong PriokDoeri, en van laatstgenoemde plaats in W. of Z. richting, hetzij over of langs kampong Tjakong. In het eerste geval biedt het terrein weinig gelegenheid om te ontwikkelen en kan uitstekend gebruik gemaakt worden van geconcentreerd vuur, d.w.z. van mitrailleurs. In het tweede geval aannemende dat de vijand het droge jaargetijde benut voor zijn aanval, daar toch feitelijk alleen in dat geval van een opmarsch naar Tjakong sprake kan zijn is de toestand voor den vijand veel gunstiger. Veel en zelfs over machtige artillerie kan hij dan ontwikkelen, waarvoor de onze al spoedig zal moeten zwijgen, wil zij later nog deelnemen aan het afslaan van den infanterie-aanval. Mitrailleurs zijn dan de aangewezen middelenmits in grooten getale om goed gedekt opgesteld, slechts kleine doelen biedende door het onder vuur nemen der aanvallende infanterie het vijan delijk artillerievuur tot zich te trekken en dit van de eigen infan terie af ce leiden. Mocht de vijandelijke artillerie inmiddels van stelling willen veranderen om de middelbare afstanden te bereiken, dan ook zul len goed bediende mitrailleurs een krachtig weermiddel blijken te zijn. c. Ook als een verder terugtrekken noodig is, en reeds aan zienlijke verliezen geleden zijn, zal de mitrailleur in de achter hoede nog herhaaldelijk het wapen blijken, dat het meest kan bijdragen om den opmarsch van den vijand te vertragen, daar vooral in de hooger gelegen terreinen voor den verdediger wei nig gelegenheid is zich te ontwikkelen en de aanvaller in de stelling van de tegenpartij doorgedrongen, herhaaldelijk gelegen heid zal vinden langen tijd met vuur te vervolgen. Ook in dat geval kan de mitrailleur van veel nut zijn, daar

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 473