459 Wat betreft het gebruik der mitrailleurs, het aantal bij d» troepen ingedeeld, het succes, dat er mede behaald werd, hierom trent bestaan weinig gegevens niet alleen, maar zijn die gegevens niet eens altijd betrouwbaar en dikwijls voor ons van weinig belang. De Engelschen, die het meest gebruik gemaakt hebben van den mitrailleur, hadden geen vaste beginselen omtrent de wijze van gebruik, zooals hieronder blijken zal. In het werk van Septans „Expeditions anglaises en Afrique" lezen we, dat in den Zoeloeoorlog van 1879 de Gatling-mitrailleur gebruikt werd, welke in het gevecht bij Ginghilovo en bij de ver dediging van het „laager" nabij Etschowe goede diensten bewees, dat ook bij de expeditie naar Egypte in 1882 dat wapen ge bruikt werd, terwijl in de Soedan-expeditie van 18841885 Nordenfelts en Gardners gebruikt werden in zoodanig afwisselend aantal (1 tot 6) dat er van geen beginsel sprake kan zijn. Zoo was o. a. in het gevecht bij Aboe Klea aan eene colonne van 1800 man 1 Gardner mitrailleur toegevoegd, waaromtrent men leest betreffende een aanval der Arabieren op het Engelsche carré: „après une quarantaine de coups, je m'apercus que Tangle „de tir était trop grand, je fis cesser le feu et pointer de nouveau, „ce fut l'afifaire d'un moment. Kous avions déja recommence „a tirer sur les premiers rangs de l'ennemi en obtenant les „meilleurs résultats, quand, après une trentaine de coups, la „mitrailleuse s'enraya, l'ennemi était environ a 200 yards de la „bouche de la pièce". Wel stelde men onmiddellijk alle pogingen in het werk om de storing te herstellen, doch het was te laat en de vijand kwam langs den mitrailleur in het carré. In het gevecht bij Tama'ï beschikte men over 4 Gardners. Bij de Ashantey expeditie van 18951896 beschikte men over 2 Maxims, waarvan bij den opmarsch naar Coomassie 1 ingedeeld werd bij de voorhoede en 1 bij de hoofdcolonne. Bij de Chitral-expeditie (The relief of Chitral bij Younghusband> werden Maxims gebruikto. a. bij het gevecht om den Mala- kandpas 8, en bij de gevechten aan de Pangkora rivier één,.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 475