34 Te Boelawajo eindigt de spoorweg, die van Kaapstad komt en de troepen tot Machoedi en G-aberonnes, in de buurt van Mafe- king zou kunnen brengen; het traject is 650 K.M. tot G-aberon nes en 800 tot Mafeking, het materiaal is echter schaarsch. De geschiedenis heeft geleerd, dat wat Beaulieu over den weg mededeelde, niet overdreven was; meermalen heeft de toestand der slecht aangelegde baan naar Beira zeer belemmerend op het troepenvervoer gewerkt. Ook moest men het smalle spoor naar Beira verbreeden, hetgeen noodwendig vertraging tengevolge had. De Boeren hebben aan Carrington niet meer aandacht ge schonken dan hij onder gegeven omstandigheden waard was. Medio April vertrok een commando ter sterkte van 250 Boeren naar de Zoutpansbergen om de grens daar tegen een overschrij den te beveiligen. "Welk aandeel Carrington aan de oorlogs handelingen in het Westen heeft gehad, zal worden vermeld wanneer we die handelingen zullen beschrijven. Wenden we nu den blik naar Natal, dat we na de opheffing van het beleg van Ladysmith verlieten. Den len Maart verliet de laatste trein der Boeren het station te Modderspruit. Het was een trein met lieden, welke met de vernieling van de kunstwerken over de rivieren en beekjes be last waren. Het eerst deden zij de brug over de Modderspruit springen, alle andere rivierovergangen tusschen Ladysmith en Glencoe deelden in hetzelfde lot. Alle vuurmonden op twee na waren door de federalen veilig naar het Noorden gebracht, de gewonden en zieken per trein vervoerd, terwijl 2000 wagens met kampbenoodigdheden, enz. zonder overhaasting en ondanks een herhaalden aanval der Engelschen, de oude legerplaatsen konden verlaten. Louis Botha dekte den terugtocht met eene kleine achterhoede, welke Surprisehill bezet hield. Hij, de be velvoerende generaal in Natal, belastte zich met eene taak, waarvan hij het gewicht niet afmat naar de grootte der daartoe noodig geoordeelde macht, doch naar de gevolgen, welke eene minder juiste opvatting en uitvoering daarvan voor het algemeen belang na zich moesten sleepen. Terwijl de federalen terug trokken naar de Kliprivier en de Engelsche ontzetcolonnes op

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 48