481 bovendien, dat de proef al spoedig als mislukt zal zijn op te geven. De bemoediging, die schrijver put uit het feit, dat het met de Krijgsschool en de H. B. S. voor meisjes óók niet ter stond wilde vlotten, kan ik niet deelendaarbij was niet de oor zaak in het spel, die de poging, om een instituut van inl. of ficieren in het leven te roepen, zou doen schipbreuk lijdende onoverkomelijkheid van het bezwaar, gelegen in al te moeilijke voorwaarden, al dadelijk bij de oprichting vastgesteld. De schrijver geeft verder eenige cijfers, die aantoonen, dat het verlangen naar middelbaar onderwijs in de inl. wereld tot heden niet bijster groot is gebleken, maar hij erkent daarbij, dat de ouders ook niet veel reden hebben, om dat verlangen bij hunne kinderen aan te kweeken, niet alleen wijl het bezoeken van de H. B. S. den leerling weinig voordeel belooft, maar ook omdat hij, in de inl. wereld teruggekeerd, zich daarin niet meer op zijne plaats kan gevoelen. En op de volgende bladzijde (392) betoogt de schrijver, dat het uitzicht op den officiersrang op den inlander van aanzienlijke geboorte zeker veel aantrekkingskracht zal uitoefenen. Toch meent hij uit diezelfde cijfers te mogen afleiden, dat de aanloop naar eene inl. K. M. A. in den aanvang niet groot zal zijn. Ik acht deze statistische gevolgtrekking wel wat gewaagd; de cijfers zijn laag wijl het genieten van middelbaar onderwijs geen voordeel geeft, ja zelfs als een straf is te beschouwen 1)zij zullen laag blijven als het blaadje geheel is omgekeerd. De statistiek, zoo meen ik, kan hierbij niet te pas worden gebracht; die geeft alleen betrouwbare gegevens 1) "Welk nut heeft een zoodanige ontwikkeling van den Javaan in de tegenwoordige conditie: tot niets dienende, zeer hinderlijke ballast; de tergende keukengeur, die op stijgt naar het cachot van den tot den hongerdood veroordeelde eene ontwikkeling, voor den Javaan even dienstig of ondienstig als voor den Amsterdamschen proletariër, alleen geschikt om hen zich ongelukkiger te doen gevoelenDe eerste de beste Eu ropeaan met de beschaving van een Nes-bewoner en een intellect, dat zelfs het lager onder wijs niet omvatten kan, waant zich hemelhoog verheven boven den meest ontwikkelden, aanzienlijksten inlander en doet dat gevoelen, weerzinwekkend voor den fijngevoeligen Javaan en dieper, naarmate hij zelf lager staat maar het bruine maske weerspiegelt niet. Een volk, waarvan het beste, het heerschende deel voortdurend zóó ondergaat, is niet nader te brengen. Blijf in uw rol, Nederland! handhaaf de duisternis tot geluk van uw pleegkinderen, ofgeef licht zonder korenmaat tot grooter geluk, ook voor U zelve. Dl. I, 1091. 33

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 497