35 Ladysmith aanrukten, opende de bezetting dier stad het vuur harer zware vuurmonden op den aftrekkenden vijand, 's Avonds rukte de kolonel Knox met 2000 man uit Ladysmith langs den spoorweg op tot het doen eener verkenning. Hij werd door Botha's macht, op dat oogenblik verdeeld over de G-unhill, Longhill en Pepworthhill, teruggedreven. Dienzelfden dag werd door eene door Botha gedetacheerde afdeeling de kolenmijn bij Elandslaagte vernield. Den 2en leerden verkenningen uit Ladysmith gedaan, dat de Boeren stelling hadden genomen in den van Reenenspas, aldus den inmiddels voltooiden spoorweg Harrysmith-Kroonstad be- heerschend, en in de Biggarsbergen waardoor ook de weg naar het Noorden was afgesloten. Blijkbaar waren de aanvoerders der Boeren er in geslaagd de door Cronjé's overgave ontmoe digden te overtuigen, dat de zaak der republieken verre van hopeloos was. Dat demoralisatie zich van het meerendeel der belegeraars op 't vernemen van het succès der Britsche wapenen bij Paardeberg had meestergemaakt, valt niet te loochenen en men wil weten, dat het ontruimen van de stellingen om La dysmith, wel verre van door hoogerhand bevolen te zijn, te wijten was aan het op eigen gezag handelen van een der la gere commandanten. Den 3en kwam het bij den Pepworthhill tot eene schermut seling tusschen de Boeren en eene verkennende afdeeling uit Ladysmith. De Engelschen werden teruggeslagen. Ten Zuiden van Ladysmith waren de Britten ijverig in de weer om de kunstwerken te herstellen; dien dag kwam de Bulwerbridge bij Oolenso gereed. Den 5en werd in een krijgsraad door de Boeren bepaald, dat Botha als luitenant-generaal voor Natal zou optreden, terwijl Lucas Meijer, Schalk Burger, David Joubert, Daniël Erasmus en J. Fourie tot divisie-generaals werden benoemd. Den 6™ schoof Buller zijne macht voorwaarts langs den spoor weg naar Harrysmith in de richting van den van Reenenspas, terwijl het grootste gedeelte van de Britsche macht, 12000 man, naar het Oosten was getrokken en den 8en uit de richting

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 49