BOEKBESCHOUWINGEN. De troepenmacht in Suriname met platen en teekeningen; door F. G. J. Bosscliart, ka pitein 6 Regt. Inf. Breda. Firma P. C. G. Peereboom. 1900. „De onbekendheid, ook op militair gebied, met Suriname trof me, toen „ik voor een paar jaar bestemd was om eenigen tijd bij de troepenmacht „aldaar door te brengen." Aldus vangt de schrijver de inleiding van zijn werk aan, dat door net heid van uitvoering, alsmede door zijn platen en teekeningen een algemeen gunstigen indruk nalaat. Toch was ik na lezing ervan niet voldaan wel had ik veel en velerlei van Suriname vernomen, maar de onbekendheid met Suriname, waarover de schrijver het heeft, was, om het zoo maar eens te zeggen, nog nagenoeg even groot gebleven. Ik zou het werk dan ook liever willen betitelen met: „Een en ander over Suriname en zijn troepen macht." Zoo treft men behalve in Bijlage XIII en op enkele blz. van de Hoofdstukken „Iets over land en bewoners" en „De gewapende burger macht" slechts zeer weinig aan over de tegenwoordige toestanden van deze kolonie en haar troepenmacht. De overige negen hoofdstukken geven ons in hoofdzaak brokstukken ge schiedenis, die zeer zeker lezenswaard en belangrijk zijn, maar, naar het voorkomt, geen voldoend afgewerkt geheel vormen. Intusschen ik ben een der eersten om te erkennen, dat de taak van den heer Bosschart een moeilijke was, waar hij zonder behoorlijke gegevens een veld moest bewerken, dat zoo geruimen tijd braak had gelegen door gebrek aan belangstelling en dat, de rijke stof is een bewijs ervan, toch zoo veel om te ontginnen opleverde. C. T. De Nederlandsche Regeering als leveran cier voor Indië. Indische GidsApril 1901. Met veel genoegen en instemming namen wij kennis van het hierboven aangehaalde artikel van den heer H, H. van Kol. Moge de schrijver niet lt ijd onze sympathie wegdragen voor de wijze, waarop hij zoo sprekende

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 501