488 meer juist was en nu zal 15 April as. de naam in dien van „Bandera Wolanda", (de Hollandsche vlag) worden veranderd. Een request werd aan Zijne Excellentie den Gouverneur-Generaal aangeboden en daarin ver zocht om voor 55C0 van Regeeringswege een abonnement te nemen van 1680 exemplaren, bestemd voor het leger (te verdeelen over alle inlandsche en Amboineesche troepenafdeelingen) en 2000 exemplaren voor de inlandsche scholen. Zijne Excellentie de Minister van Koloniën had de goedheid op dit request gunstig te adviseeren. 't Antwoord is nog niet bekend. Intusschen hebben de Cadetten te Breda en te Alkmaar een dubbeltjesfonds ter ondersteuning van de „Bandera "Wolanda" gesticht, waartoe 232 Cadetten toetraden, die wekelijks een dubbeltje contribueeren. Hierdoor werd men in staat gesteld oen zeer ontwikkeld Maleier Abdul Rivai, dokter-djawa en thans studeerende in de medicijnen te Amster dam en een Javaansch schilder Mas Abdullah ook wonende te Amster dam (beiden Beerenstraat 16) aan het blad te verbinden. Abdul Rivai was zelf reeds de uitgave van een Maleisch blad, de „Pewarta "Wolanda" Lbegonnen. Hij had 't zelfde doel als Clockener Brousson. le; De verstandelijke opheffing van zijn lezers; 2e. het ver sterken van den band tusschen Holland en Indië; 3e. het opwekken van liefde voor Hare Majesteit onze Koningin4e. het logisch leeren denken der inlanders; 5°. belangstelling wekken voor zaken, die buiten den gewonen inlandschen gezichtskring vallen; 6e. verzachting, laat ons maar zeggen moderniseering en veredeling van het Islamitsch geloof en daardoor voorkoming van fanatisme en onverdraagzaamheid. Beide bladen, de „Soerat Chabar Soldadoe" en „Pewarta "Wolanda", smelten nu samen tot „Bandera Wolanda". De prijs blijft als boven, Mas Abdullah zal de afleveringen met penteekening illustreeren. Verder is nog medewerking verkregen van Radhen Mas Pandji S&sra Kartana, als spreker op 't Taalcongres te Gent bekend geworden, terwijl in Indië nog als medewerkers toetraden Nawawi galar Soetan Maiimoer, onderwijzer aan de Kweekschool te Fort de Koek, Datoe Soetan Maha-radja te Padang, Lim Soen Iiwat te Siboga en F. J. Marunaja te Koeta Radja. In 25 plaatsen op Java en de Buitenbezittingen treden thans Europee- sche, Chineesche en inlandsche agenten op en de „Bandera Wolanda" belooft 't meest gelezen Maleische blad te worden, 't Verschijnt eens in de veertien dagen. 't Blad wordt van af 15 April geschreven in beschaafd, grammaticaal juist Maleisch (geen z.g. IIoog-Maleisch) en Abdul Rivai wil de lezers leeren van 't Maleisch een denktaal te maken. Ook zullen de lezers opgewekt worden Nederlandsch te leeren spreken en schrijven, of dit te doen leeren door hun kinderen, overtuigd als de

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 504