VOOR DE PRACTIJK. Gebruineerde sabels. De kleeding en uitrusting van den militair moeten te velde zoo min mogelijk de aandacht trekken. „Vooral in de toekom stige oorlogen zullen schelle kleurenblinkende monteering stukken en ram melende voorwerpen de aanwezigheid der infanterie ontijdig aan den vijand verraden en noodeloos de kwetsbaarheid van den troep verlioogen aan dit feit dient na de invoering der rookzwakke buskruitsoorten de volle aan dacht geschonken te worden." (Leerboek der Tactiek. Iioogeboom en Pop.) Ook is het wenschelijk, dat de kleeding van den officier zooveel mogelijk met die van den soldaat overeenkomt. Waar, zooals bij ons leger, 's avonds van een marcheerenden troep soms alleen de blinkende sabels en witte handschoenen der officieren te zien zijn, verdient het aanbeveling den officieren en bij de artillerie en cava lerie ook den minderen sabels te geven, waarvan de korf en scheede ge bruineerd en de kling geblauwd zijn. De witte handschoenen zouden bij velddienstoefeningen door grijze of bruine vervangen of.geheel weg gelaten kunnen worden. Door bovengenoemde veranderingen aan te bren gen, zouden de officieren niet alleen bij nachtelijke ondernemingen minder de aandacht op zich vestigen, maar ook bij daglicht zou het eene tegen partij moeilijker vallen de thans reeds van verre herkenbare aanvoerders tot mikpunt te nemen. De non-combattanten en bij gewone garnizoensdiensten ook de troepen officieren hebben eene dergelijke sabel niet noodig, is het dus wenschelijk voor het uiterlijk voorkomen de tegenwoordige, vernikkelde sabels te be houden, dan zou bepaald kunnen worden, dat alleen de troepen-officieren en dan nog alleen bij bepaalde diensten eene gebruineerde sabel moesten dragen. Daar juist van hen de meesten toch reeds in het bezit zijn van twee sabels, zouden de kosten gering zijn de exercitie- of dienstsabel in de geweermakers-ateliers te doen bruineeren. Het schieten der inlanders. Inlanders schieten over het algemeen min der goed dan Europeanen, gedeeltelijk omdat zij minder kracht hebben om het geweer behoorlijk te hanteeren, gedeeltelijk (voornamelijk) omdat het hun moeilijker valt het geweer juist te richten. Hoevelen, soms reeds Senio.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 506