38 Hunter, die aangewezen was om aan den voorgenomen opmarsch naar Transvaal deel te nemen. Het komt ons waarschijnlijk voor, dat Botha van een en ander onderricht, met zijn aanval op 't Britsche kamp den 10en, geen andere bedoeling had dan om de sterkte van de nog aanwezige macht om en in Ladysmith uit te vorschen. Aangezien het terrein, waarop het gevecht van den 10en werd gevoerd, ook later nog het tooneel zoude zijn van der Boeren werkzaamheid, zij daarover het volgende medegedeeld. Yan het Drakengebergte loopt, nabij den Cundycleughpas, een belangrijke rug, de Biggarsbergen, naar het Oosten. Die rug loopt tusschen Glencoe en Waschbank door tot Helpmekaar, ten Zuidoosten van beide genoemde plaatsen, en sluit dus het Noordelijk gedeelte, de wig, van Natal als het ware af. Een uitlooper van het Drakensgebergte loopt nagenoeg evenwijdig met de Biggarsbergen en gaat bij Wesselsnek in de vlakte over. De Zondagsrivier, die in de Drakensbergen ontspringt, loopt aanvankelijk tusschen beide ruggen, om later, stroomende langs den Zuidelijken voet der Biggarsbergen, even voorbij de samen vloeiing van de Toegela en de Boesmansrivier zich in de eerste te werpen. De belangrijkste toppen in den genoemden uit looper der Drakensbergen zijn de Impoetsjini, den Kwaggi's berg, Imhleke en de Indoda. Bij den Cundycleughpas vindt men een in Zuid-Zuidoostelijke richting zich uitstrekkende heuvelrij, waarvan de Matawana en de Jonono de voornaamste toppen zijn. Ook de Boelwana- en de Lombardskop kunnen tot dit heuvelgebied gerekend worden. Nadat reeds daags te voren door wederzijdsche patrouilles ten Noorden van de Zondagsrivier geschermutseld was, vertoonden de Boeren zich in den ochtend van den 10™ op eene lage heuvelrij langs de Zondagsrivier tegenover het Britsche kamp, nadat zij in den nanacht vier zware kanonnen op den kam gesleept hadden drie daarvan waren ten Oosten, 't vierde ten Westen van den weg naar Dundee opgesteld, 's Morgens om 7 uur viel de eerste granaat in het kamp, dat ondanks een 's avonds te voren ont vangen Kafferbericht niet op een aanval was voorbereid. Een

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 52