41 Terwijl dit Noordelijk van Thabanchu plaats greep, viel een zelfstandig commando tusschen genoemde stad en de Wetsdorp een Engelsch convooi aan, dat eerst na bekomen versterking van generaal Brabazon uit Wepener aan het gevaar, vermeesterd te zullen worden, kon ontkomen. Den volgenden dag rukte Hamilton, thans nog versterkt door eene infanteriebrigade onder generaal Bruce Hamilton en eene afdeeling cavalerie onder Broadwood, verder voorwaarts om de stelling van Botha bij Houtnek te forceeren. Rundie, die een opdringen der Boeren uit het Oosten moest beletten, werd door de ten Oosten van Thabanchu gelegerde achterhoede zoo werkzaam beschoten, dat hij zijn hospitaal meer achterwaarts moest brengen en den gan- schen dag in actie werd gehouden, zoodat hij geen man kon missen om de bewegingen van Hamilton en French te steunen. Na een warm gevecht, dat den geheelen dag geduurd had, was het Ian Hamilton gelukt zich Van de Thabaheuvelrij mees ter te maken en Houtnek te bezetten. French keerde, toen zijn hulp daar niet meer noodig was, naar Bloemfontein terug, terwijl Bruce Hamilton zich 's middags meer naar het Westen had bewogen om voeling te krijgen met Broadwood, die te voren reeds, met 't doel de Boeren in den rug te bestoken, in die richting was getrokken en een belangrijk aandeel in den strijd had gehad. De gevechten bij Thabanchu op 29 en 30 April kostten Hamilton ongeveer 50 dooden, gewonden en vermisten. Gelijktijdig met Ian Hamilton's oprukken, was ook de opmarsch ten Noorden van Bloemfontein aangevangen Den len was de divisie Pole Carew, samengesteld uit de 18e brigade en de gardebrigade uit Bloemfontein opgerukt en had zich met die van Tucker in de stelling bij Karee Siding ver- eenigd. Ten einde den opmarsch naar Brandfort, 60 K.M. van Bloemfontein mogelijk te maken, was het noodig drie vóór de Kareestelling gelegen kopjes te vermeesteren. Daartoe rukte kolonel Henry met zijn bereden infanterie tegen den linker vleugel der Boerenpositie op en werd met een hevig geweervuur ontvangen. De brigade Maxwell van de 7e divisie ageerde tegen het centrum en verdreef zonder noemenswaardige verliezen te

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 55