3 antecedenten der vrouwen, bij de civiele autoriteiten onderzoek te doen, op dat geene gepatenteerde prostituées in de kazerne wor den opgenomen. De ervaring leert immers, dat gehuwde militairen en militairen met huishoudsters slechts zelden venerisch bevon den worden. Hieraan zij toegevoegd, dat slechts onder bijzondere voortvaar- den huishoudsters zijn toetestaan aan militairendie sicli te buiten gaan aan drank of opium. Schrijver is van oordeel, dat de huishoudster een middel tot verbetering van drankzuchtigen kan zijn, maar het is goed er op te letten, dat de huishoudster voor zulke militairen niet juist een middel is om aan hunne kwade neigingen te kunnen voldoen. Want er zijn onder zulke sujetten, die hun soldij geheel aan de huishoudster afstaan, maar dit, vóórdat de vijf dagen verstreken zijn, terugvragen, en zoo ziet de huishoudster zich vaak (uit vrees voor mishan- ling) verplicht door dobbelspel of prostitutie hieraan te voldoen. In herinnering zij de volgende maatregel gebrachthet door de compagnies-commandanten geregeld en onverwachts nagaan (met de vrouwenstaat) van de vrouwendie tot het kampement zijn toegelatenom te beletten, dat vrouwen, waarvan de mannen met M. V. in het hospitaal opgenomen zijn, op slinksche wijze aan de geneeskundige visitatie worden onttrokken. D. Andere maatregelen. 1. Het ten strengste tegengaan van clandestien dobbelspelen vooral buiten de kazerne, daar dit de prostitutie in de hand werkt. 2. Het aantal marschdagen van over land reizende militairen te bekortenwaardoor de mogelijkheid van besmetting op de étappe plaatsen wel niet uitgesloten, maar toch beperkt wordt. Op zulke étappeplaatsen is een handhaving door het civiel bestuur van de meest strenge maatregelen tegen de prostitutie dringend noodig. 3. Het oprichten van vrouwenloodsen. In eene onlangs uitgegeven circulaire wordt de aandacht ge vestigd op het vergrooten, waar noodig, der vrouwenloodsen als een der middelen, die zouden kunnen dienen tot beteugeling van syphilis en venerische ziekten in het leger. Waarschijnlijk bestaan de vrouwenloodsen zoolang als het houden van huishoudsters aan militairen is toegestaan, maar officieel is daarvan eerst sprake in de A. 0.1885 No. 50, waarbij

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 569