42 lijden de Boeren uit hunne hoofdstelling. Henry, die op meerderen tegenstand was gestuit en zelfs aan tegenaanvallen van de in de vlakte verschenen Boeren 't hoofd moest bieden, was latei- versterkt met eene veldbatterij, welke onder de ongedekte aan vallers hevig huishield en hen tot keert maken dwong. De Boeren weken nu overal en Tucker was meester van de rij kopjes, welke zich uitstrekt van Vlakfontein tot Schanskraal, 9 K.M. ten Zuidoosten van Karee Siding en 50 K.M. ten Westen van Houtnek, dat 14 K.M. ten Noorden van Thabanchu ligt. Onmiddellijk nadat Ian Hamilton de Boeren uit Houtnek verdreven had, was hij doorgemarcheerd naar Jacobsrust en had daar 's avonds een bivak betrokken, waarin zijnen troepen na een week van strijd eenige dagen rust zou worden gegund. Broadwood, die den 2en verder Noordwaarts was opgerukt, bereikte in den middag van dien dag Isabelfontein niet ver van de Yetrivier en 45 K.M. Noordelijk van Thabanchu. Den 3en werd ook ten Noorden van Bloemfontein de voorwaart- sche beweging voortgezet in de richting van Brandfort. Twee divisiën infanterie en de gardebrigade rukten ten aanval op, links gedekt door de bereden infanterie van Hutton, rechts door de brigades bereden infanterie van Maxwell en Hamilton. De beweging werd door twee bataljons van de gardebrigade, die op den rechtervleugel stond, geopend. Deze bataljons be zetten zonder tegenstand te ondervinden eene hoeve en de daarbij gelegen heuvels 5 K.M. Westelijk van Karee Siding en bedreig den van daar den linkervleugel der Boeren met eene omtrek king, terwijl in 't centrum Pole Carew oprukte. Door deze ge combineerde bewegingen oordeelde de la Rey, die het terrein niet gunstig genoeg achtte, om met succès eene groote over macht 't hoofd te bieden, 't beter geregeld terug te trekken achter Brandfort. Omstreeks twee uur 's middags trokken de eerste afdeelingen van Pole Carew's bereden infanterie het dorp binnen; of hetzelfde oogenblik lieten de naar het Noord-Oosten teruggetrokken Boeren de brug over de Vetrivier Noordelijk van Brandfort springen. Alleen op den rechtervleugel was de strijd van eenige beteekenis geweest, daar was Tucker zelf in gevecht

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 56