5 in den naasten omtrek van de vrouioenloods" zou kunnen worden ■opgericht. Ook zou dit verkregen worden door tot de vrouwen- loodsen verkoopsters van groenten, rijst, vleesch, enz: toetelaten, zoodat de huishoudsters bij afwezigheid van hunne respectievelijke mannen minder noodzakelijk het kampement behoeven te verlaten. Ten slotte worde, waar mogelijk, aan de vrouwen van ver schillenden landaard afzonderlijke plaatsen in de loodsen aan gewezen, om hen vrijheid in doen en laten te verzekeren. III. Maatregelen van civiele zijde. Reeds werd vermeld, dat wij de clandestiene prostitutie met kracht moeten bestrijden, want deze toch is, vooral in groote garnizoenen, voor de militairen zeer waarschijnlijk de voor naamste oorzaak van besmetting. Het bordeelstelsel moge uit een algemeen oogpunt beschouwd, af te keuren en het streven der verschillende Staten om dit, ter onderdrukking der prostitutie, op te heffen nog zoo loffelijk zijn, uit een militair oogpunt zijn bordeelen, in afwachting van de resultaten der middelen, die langs anderen weg (den langzamen, op het moreel werkenden weg) tot hunne afschaffing zullen kunnen leiden, bepaald noodzakelijk. Ik stel mij voor, dat de volgende regeling het meest doeltreffend zoude zijn: In de eerste plaats worde gelet op het aantal bordeelen in verband met de sterkte van het garnizoen en in verband met den landaard der militairen, die daar verblijf houden. Het in éénzelfde bordeel te samen komen van militairen van verschillenden landaard geeft lichtelijk aanleiding tot gevechten. Verder wordt de controle op de prostitutie vergemakkelijkt door het vereenigen der bordeelen in eenen bepaalden kring. Ben ik wel ingelicht, dan bestaan te Djokjakarta in eene afzonderlijke kampong eenige bordeelen, aan het hoofd waarvan •een van bestuurswege aangesteld persoon staat, belast met de politie en het toezicht op het nakomen van andere voorschriften. Een van die voorschriften is, dat de militairen, die het bordeel bezoeken, verplicht zijn zich aan eene geneeskundige visitatie te onderwerpen en hunne stamboeknummers op te geven. Maar ■op deze wijze kan toch ontduiking plaats hebben door die een verkeerd stamboeknummer opgeven, of kleeding van hunne ka meraden leenen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 571