9 oplettendheid op te maken en de merkbare teekenen, liefst door een geneeskundigete doen constateerengecontrasigneerde pho- tographische afbeeldingen der vrouwen zouden in deze natuurlijk zekerder waarborgen kunnen geven. Met het oog op de zedelijke besmetting der omgeving mogen bordeelen slechts op afgelegen plaatsen worden opgericht; af te keuren is daarom hunne plaatsing dicht bij de kampementen (zooals in Engelsch-Indië met de gouvernementsbordeelen het geval moet zijn). Men weet, dat om en in bordeelen vaak opstootjes en andere ongeregeldheden (o. a. het uitschudden van onder den invloed van steiken drank verkeerende militairen door daar samenko mende inlanders) plaats vinden, dus een actieve politie is daar bepaald noodig. Tegenwoordig worden in garnizoensplaatsen dikwijls militaire patrouilles uitgezonden met den last „om iederen militair, die zich in den omtrek van een bordeel bevindt en maar eenigzins blijk geeft van te veel sterken drank te hebben gebruikt, te arresteeren". Maar, het ware te wenschen, dat de publieke huizen, op door het civiel bestuur af te geven vrijkaarten ten allen tijde voor militaire patrouilles voor onderzoek toegankelijk ge steld werden, een maatregel, die o. a. het voordeel eener he sparing van anders zoo dringend noodig Europeesch politie-per- soneel zou opleveren. Vooi ts houde men de militairen het gevaarlijke (de verhoogde kans van venerische besmetting) van het uitoefenen van den coïtus in beschonken toestand voor oogen en rade hun het bezoek van slecht verlichte bordeelen ten sterkste af, omdat zij daar niet mede een gewenschte controle op de gezondheid der vrouwen kunnen uitoefenen. Militairen, die het ernst is, zich zooveel mogelijk te vrijwaren tegen venerische ziektenzullen zeer zeker een medisch-politioneel toezicht op de bordeelen, zooals hierboven omschreven is, van haite wenschen en dezulken vooral verdienen bescherming. Willem I, den 2B8ten November 1900.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 575