11 „gewoon zijn zich aan een ontuchtig leven over te geven. Er- „kent de aangewezen vrouw een openbare vrouw te zijn, dan „wordt zij in het register ingeschreven. Ontkent zij dit, dan „wordt zij voor het Hoofd van plaatselijk bestuur gebracht, „dat overweegt, op grond waarvan zij als zoodanig is opgegeven „en, indien hij het bewezen acht, dat zij een openbare vrouw is,, „last geeft haar ambtshalve als zoodanig in te schrijven. Dit. „heeft ook plaats bij alle vrouwen, die veroordeeld zijn wegens „clandestiene prostitutie. Deze ambtshalve inschrijving heeft „dezelfde gevolgen als eene inschrijving op eigen aangifte". Het is duidelijk, dat een consciëntieus Hoofd van plaatselijk bestuur, alvorens den last te geven tot ambtshalve inschrijving van als clandestiene prostituees opgegeven vrouwen, deugdelijke bewijzen eischen zal. En het bewijs is voor iedere vrouw op zich zelf meestal alleen te leveren, wanneer zij op heeterdaad betrapt wordt, üok voor de sterkste politiemacht zal het niet mogelijk zijn, zoodanige schuldbewijzen in voldoend aantal te- leveren. We geven dus toe, dat eene vervolging der clandestiene straat- prostituees door de politie alleen weinig vruchtdragend zal zijn. Hieraan zou men o. a. tegemoet kunnen komen, door de uit zending van stille militaire patrouilles en politiebeambten naar de gebruikelijke renclez-vousplaatsen van militairen met straat- prostituées (inl. en chineesche bruiloftspartijen, plaatsen waar tandak- en wajangvoorstellingen gegeven worden) met de op dracht, de militairen op hunne gangen te volgen en hen te arresteeren, zoodra zij met zóó'n prostituee een woning binnen gaan. Ook worde vooral bij de straat-samenkomsten ter gele genheid van zulke „lokspelen" gelet op de naleving der bepaling van het cles avonds gaan met licht. Overweging verdient het stelsel der indienststelling van spionnendie, met de plaatselijke toestanden goed bekend, de clandestiene prostitueés zouden kunnen opsporen, om ze aan het civiel bestuur over te leveren. Daar echter van inlandsche spionnen meestal niet de noodige activiteit te verwachten is, komen JEuropeesche beambten hier voor in aanmerking. Yeel meer dan het opvatten van straat- prostituées valt het opsporen van stillebordeelen in het bereik der politie en, waar deze talrijk zijn, mag haar dit tot een.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 577