MILITAIRE WIELRIJDERS. Het is aan geen twijfel meer onderhevig, dat voor de militaire wielrijders in de toekomstige oorlogen een belangrijk aandeel in de krijgshandelingen is weggelegd. Nog zeer korten tijd geleden, tellen wij slechts een vijf of zes jaren terug, zou deze bewering met een algemeen schouder ophalen zijn ontvangen. De toenmalige schrijvers over dit onderwerp hadden weinig succes van hunnen arbeid. Hun viel gewoonlijk eene afbrekende critiek ten deel en in het gunstigste geval beschouwde men den militairen wielrijder als een nutteloos, zij het ook onschadelijk, individu. Sedert zijn de tijden veranderd. Het was weer de vooruit gang der techniek, die aan deze verandering den stoot gaf. De rijwielen werden allengs technisch op zoo'n hoogte gebracht, dat het daarmede verrichte niet kon nalaten indruk te maken op de, op dat punt, eenigszins conservatief aangelegde militaire autoriteiten. Dit conservatisme is echter alleszins verklaarbaar, wanneer men in het oog houdt, dat het beoefenen van de rijwielsport vrijwel uitsluitend het werk was van de jongeren uit de militaire wereld, terwijl de ouderen, deze sport niet verstaande, hiervoor slechts eene zeer matige sympathie be toonden en uit den aard der zaak niet op de hoogte konden zijn van hetgeen men van een rijwiel kon vorderen. Daar verder juist deze ouderen de toon aangevenden en de organi- seerenden in het militaire element zijn, zoo behoeft het volstrekt geen verwondering te baren, dat de wielrijder, op zijne eerste verschijning, niet met open armen in de gelederen van het leger werd ontvangen. Met de tijden is echter de toestand veranderddoor den vooruitgang der techniek kon de wielrijder meerdere diensten

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 65