59 uit elkander nemen en weder inéénzetten der rijwielen; het overbrengen van mondelinge berichten; de verplichtingen als or donnans of als relaispost; de gedragsregels der verschillende patrouilles- in den velddienst; het geven van optische seinen; het aankweeken van terreinkennis en het orienteeren. Van het kader moet bovendien vereischt worden bekendheid met het kaartlezenhet vervaardigen van schetskaarten en rap porten het doen van volledige, korte, schriftelijke mededeelingen den verkenningsdiensthet verrichten van alle aan het rijwiel voorkomende reparatiën; terwijl de studie van inlandsche talen ten zeerste moet worden aangemoedigd. Voor de rijwielen worden aanbevolen de zoogenaamde le klasse rijwielen met pneumatische banden. Al deze rijwielen zijn voor een militair doel geschikt. Het verdient echter de voorkeur rij wielen te nemen van één zelfde constructie, waarbij de soliditeit niet aan de lichtheid ten offer is gebracht. Behalve aan de algemeene eischen snelheid, lichtheid en duur zaamheid, worden aan het militaire rijwiel, met het oog op de diensten, welke het te verrichten zal hebben, nog eenige bijzon dere voorwaarden gesteld. 1°. Do pedaalstelling moet eenigszins hooger zijn aangebracht dan bij de gewone en luxewielen het geval is, opdat men niet de kans loope zoo licht in aanraking te komen met kleine oneffenheden van den bodem, als boomwortels, steenen, enz., zoodra van den grooten weg moet worden afge weken. 2°. De opstap (step) moet niet aan de linker- maar aan de rechterzijde der achtervork worden aangebracht, omdat de wielrijder dan rechts van zijne machine kan afspringen, deze met zijn linkerhand kan vast houden en zijn rechterhand vrij krijgt om, hetzij snel een schot af te geven, hetzij eenige lichte beletselen uit den weg te ruimen als anderszins. 3°. De stuurstang moet niet te wijd zijn en de breedte hebben van een normalen mans schouder, omdat men beter langs smalle paden kan rijden en daarbij minder gevaar loopt de stuurstang te stooten tegen boo- men, telegraafpalen, doornstruiken of personen, waarlangs men rijdt en opdat men beter met tweeën, met vieren of met meer kunne rijden. 4°. Alle vernikkelde deelen, die zich aan een rijwiel

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 73