60 plegen te bevinden, moeten aan het oorlogsrijwiel gebruineerd of geblauwd worden. 5 Yaste slikborden moeten worden ver meden, daar deze spoedig defect raken en door te verbuigen of te versplinteren licht beschadigingen kunnen teweeg brengen aan de banden of aan de raddeelen. De vraag of het militair rijwiel moet wezen opvouwbaar of niet, is voorloopig nog niet opgelost. Beide systemen vin den warme voorstanders, die de voordeelen beider rijwielen breed uitmeten en met overtuiging bepleiten. "VYelk rijwiel op onze Indische terreinen het beste zou voldoen, is een vraag, die slechts te beantwoorden zou zijn na eene nauwgezette proef neming met beide systemen. Frankrijk staat, wat de ingenomenheid met het opvouwbare rijwiel aangaat, weder bovenaan. Hier is het vooral de kapitein Gérard, die op zeer overtuigende wijze de voordeelen van het opvouwbare wiel heeft aangetoond, welke ingenomenheid hij o.a. heeft geuit in de phrase: „faisons porter le cycle par le cycliste, la ou le cycliste ne peut être porté par le cycle et le problème de l'infanterie montée sera résolu." De kapitein Gérard is ook de ontwerper van het opvouwbare rijwiel, bekend onder den naam van „rijwiel Gérard", waarmede zeer gunstige resultaten zijn verkregen en welk rijwiel dan ook door de Fransche regeering is aangenomen, terwijl ook de nieuw opgerichte Belgische wielrijderafdeelingen voor een ge deelte met „rijwielen Gérard" zijn uitgerust. De voordeelen, welke speciaal aan het „rijwiel Gérard" wor den toegekend, zijn tweëerlei. 1°. De wielrijder kan ten allen tijde stilstaan door zijne voeten eenvoudig op den grond te zetten en het rijwiel tus- schen de beenen te houden. 2°. Het rijwiel is draagbaar. Beschouwen wij beide punten eens van naderbij, dan heeft in verband met het le punt de wielrijder steeds de vrije be schikking over zijn vuurwapen en kan hij daarvan bij verras singen onmiddellijk gebruik maken. Ontegenzeggelijk is dit een groot voordeel, maar, vragen wij ons af, is een wielrijder op een

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 74