61 gewoon rijwiel gezeten niet in staat volkomen dezelfde slag vaardigheid aan den dag te leggen? Het vereischt wel degelijk oefening en handigheid voor den wielrijder om, zich op een rijwiel bewegende, dit plotseling te doen stilstaan door zijne voeten op den grond te plaatsen en daarbij het rijwiel tusschen de beenen te houdenin dien tus- schentijd kan men even goed rechts van zijn rijwiel afspringen, dit tegen zich aan doen rusten en geheel de vrije beschikking over zijn vuurwapen verwerven. Hierbij doet zich nog de vraag voorHeeft de rijder van een opvouwbaar dus draagbaar rijwiel, zijn vuurwapen aan het lichaam of aan het rijwiel bevestigd? Naar alle waarschijnlijkheid is dit laatste het geval en daardoor is hij niet zoo snel tot vuren gereed als zijn makker, die, een gewoon rijwiel berijdende, zijn vuurwapen aan het lichaam heeft. Een beslist nadeel voor het „rijwiel Gérard" is echter, dat de pedaalstelling te laag is geplaatst, waardoor de pedalen dikwijls in aanraking zullen komen met oneffenheden in het terrein, steenen, boomwortels en dergelijken. Een groot voordeel kan het zijn, in zekere omstandigheden, dat het rijwiel draagbaar is, ofschoon men zich in acht moet nemen voor het te breed uitmeten van dit voordeel. Met het „draagbaar zijn" wordt verstaan, dat het rijwiel op den rug moet gedragen kunnen worden, zonder den man meer te hinderen noch te vermoeien dan de ransel dit zou doen en hem geheel de vrije beschikking over zijne beide armen te laten. He kapitein G. geeft in zijn artikel: „Pourquoi la bicyclette militaire doit être portative" de omstandigheden aan, waarin de draagbaarheid van het rijwiel volgens hem gebiedend wordt geëischt. Het beginsel der draagbaarheid wordt alleen gehuldigd bij bepaalde wielrijderafdeelingen, die zóó sterk zijn, dat zij eene tactische eenheid vormen, dus ter sterkte ongeveer van eene compagnie infanterie op oorlogsvoet. Kleinere wielrijderafdee lingen, die slechts in ordonnance diensten optreden, behoeven volstrekt niet met het opvouwbare rijwiel worden uitgerust. He opvouwbaarheid is dus een tactische eisch en dit dient goed in het oog te worden gehouden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 75