62 - De kapitein G-. stelt zich voor met eene compagnie wiel rijders dwars door het terrein te gaan. Is dit terrein droog en is men buiten het bereik van den vijand, dan is er geen bezwaar om de rijwielen gewoon aan de hand voort te duwen. Is het terrein daarentegen doorweekt, leem-of kleiach tig, en noodzaakt de nabijheid des vijands of eene andere om standigheid tot snel voorwaarts gaan, dan moet het rijwiel ge dragen kunnen worden, daar anders de plakkerige klei- of leemlaag zich aan de banden en buizen vasthecht en zoodanige belem mering op de beweging van het rijwiel uitoefent, dat dit ten langen leste niet meer is te bewegen en eerst van het vuil ontdaan moet worden. Bij het doorschrijden van terrein waar hoog veldgewas, in Indië hooge alang-alang, staat, moet het rijwiel ook gedragen worden, daar in zulk terrein de rijwielen moeilijk geduwd kun nen worden, omdat de lange halmen, stengels enz., waaruit de hooge gewassen bestaan, zich om de assen der wielen en pedalen slingeren en de beweging daardoor ten slotte beletten. Dit laat zich alles zeer goed hooren; het is echter aan ge rechten twijfel onderhevig of men met een gewoon rijwiel deze terreinen ook niet zou kunnen passeeren, en met de voorbeel den der overal in Europa gehouden oefeningen voor oogen, houden wij ons overtuigd, dat een handig wielrijder met een gewoon rijwiel, de bovengenoemde terreinen ook wel zal kunnen overschrijden. In drassige terreinen, komt het ons voor, dat men steeds beter zal doen het rijwiel voort te duwen; op ga- langans daarentegen, vooral wanneer deze smal en glibberig zijn, zal het rijwiel gedragen moeten worden. Wanneer een wielrijder echter een galangan zal overschrijden is het aan te nemen, dat deze niet zeer lang zal zijn, daar hij anders beter doet om te rijden, omdat omwegen als t ware voor eën wiel rijder niet tellen. In onze Indische terreinen, speciaal de bergterreinen, kan een draagbaar rijwiel tot zijn recht komen, wanneer b. v. ravijnen, die dikwijls niet zijn om te rijden, moeten worden doorgetrok-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 76