61 is ook de kwetsbaarheid der rijwielen, vooral binnen de korte afstanden van het laatste stadium van het gevecht, waardoor een belangrijk percentage der rijwielen buiten gebruik zal wor den gesteld. Het is o. i. ook niet nocdig om de rijwielen onmiddellijk bij de hand te hebben, wanneer men de vijandelijke positie is bin nengedrongen. Voor vervolgingen komt een dergelijke wielrijder- afdeeling niet in aanmerking, daar het geenszins, noch in de opdracht, noch in de bedoeling kan liggen om den vijand van stelling tot stelling te vervolgen, daarvoor bezigt men geen wielrijderafdeelingen. Is het gewenschte punt eenmaal genomen, dan kunnen de achtergelaten rijwielen voorloopig best blijven waar zij zijn en later worden gehaald of gebracht. Hoe moet een afgezeten troep cavalerie handelen om aan eene dergelijke op dracht te voldoen? De handpaarden vergezellen hier evenmin den aanvallenden troep, terwijl daarbij bovendien 25 /Q van de troepensterkte moet worden achtergelaten. Bij de achtergelaten rijwielen is eene macht van 5°,'0 der geheele sterkte meer dan voldoende. Moet een wielrijderafdeeling hare stelling ontruimen, dan loopen de manschappen snel naar de plaats waar de rijwielen zijn geborgen, zoo deze niet in de stelling zijn medegenomen, en bestijgen daar hunne gave machines, terwijl van de afdeeling met draagbare ïijwielen zeer waarschijnlijk eenigen met defecte machines zouden moeten achterblijven. Dat eene, met draagbare rijwielen uitgeruste afdeeling in de eene of andere stelling langer stand zal houden dan eene andere afdeeling, is moeilijk aan te nemen. Men moet de stelling bezet houden, coüte cjue coüte, of men gaat tijdig terug om aan eene vernietiging te ontkomen. Dit geldt voor beide partijen. Wij kunnen ons voorstellen, dat bij sommige verrassingen een zoodanige schrik zich van de menschen meester maakt, dat zij zich als 't ware niet meer van hun rijwiel kunnen bedienen en dan zeer in het nadeel zullen zijn bij hunne makkers, die zich tjergen, het rijwiel op den rug, om dit in een kalmer oogenblik te bestijgen Evenwel zullen zulke verrassingen tot

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 78