65 de hooge uitzonderingen behooren en moet men in de oefening en in de leiding van den troep een middel zoeken om zich tegen dergelijke catastrophes te vrijwaren. Ook wordt beweerd, dat de wielrijderafdeeling met gedragen rijwielen, veel minder uitgebreidheid, vooral veel minder diepte in de colonne beslaat; dit is zeer juist, maar wij stellen op den voorgrond, dat het dragen der rijwielen steeds hooge uitzon dering zal blijven, vooral in de marschcolonne en dat in de meeste gevallen de beide troepen op dit punt elkander gelijk staan. De meest principieele bezwaren tegen eene invoering van draagbare rijwielen zijn die op technisch gebied. G-elukt het der techniek echter om die bezwaren weg te nemen, dan be staat er weinig reden om het draagbare rijwiel bij het gewone achter te stellen. Tot dusverre heeft de rijwieltechniek zich echter in hoofdzaak bezig gehouden met het gewone rijwiel en heeft dit dan ook allengs tot een graad van volkomenheid gebracht, die men een 2 a 3 jaren geleden, juist toen het idee der draagbare rijwielen zich zoo onstuimig baan brak, niet had verwacht. Dat de rijwiel-technici bij voorkeur hunne aandacht wijden aan het verbeteren der gewone rijwielen, zal geen verwondering wekken wanneer men nagaat hoe onbeduidend klein het aantal opvouwbare rijwielen is in vergelijking met de gewone machines. De samenstellers der opvouwbare rijwielen, meestal leeken op technisch gebied, hebben bijna zonder onderscheid alle con structieve voordeelen, die vrij wel alle langs proefondervindelijken weg zijn tot stand gekomen, opgeofferd ten behoeve van de draagbaarheid. Het tegenwoordige rijwiel, zooals het algemeen wordt gebruikt, is langzamerhand tot eenen graad van volmaakt heid gebracht, die het in staat stelt om belangrijke terreinhinder nissen te overwinnen. Elke opoffering van eene constructieverbe tering sluit een nadeel in zich, hetwelk onherroepelijk eene mindere mate van berijdbaarheid ten gevolge moet hebben. Tot deze verbeteringen behooren vooral gerekend te worden de bepaling van het juiste zwaartepunt, van de zadel- en pedaalstelling en Dl. 1, 1901. 5

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 79