66 van den diameter der wielen en het is juist-hieraan, dat de sa menstellers der opvouwbare rijwielen hebben getornd. De „rijwielen G-érard" hebben b. v. het nadeel, dat zij minder levende kracht hebben dan de gewone en moeilijker in even wicht zijn te houden, terwijl door de eigenaardige zadel- en pedaalstellingen, de man zich eerder vermoeit bij het trappen. Het opvouwbare rijwiel biedt meestal weinig of geen plaats aan om 's mans uitrusting naar behooren op te bergen. Het raam is niet voldoende te gebruiken omdat juist dit scharnierend is ingericht. De Italiaansche kapitein Boselli is bij de con structie van zijn rijwiel hieraan tegemoet gekomen, doordat bij het uiteennemen het frame in tact blijft en slechts stuurstang, stuurvork en voorwiel afgenomen worden. Het nadeel van deze rijwielen is echter de zeer geringe diameter der wielen. Ook het rijwiel, systeem van Wagtendonk, schijnt voldoende gele genheid te bieden tot het opbergen der uitrusting. Daar ons echter de nadere constructie niet uit eigen aanschouwing be kend is, willen wij daarover geen oordeel vellen. Dat het medevoeren van zijne uitrusting voor eenen wielrij der onontbeerlijk is, ligt voor de hand. Hij vertegenwoordigt in oorlogstijd een kostbaar materiaal; even goed als ieder ander soldaat doet zich bij hem de behoefte gevoelen aan eene ver schooning van onderkleederen. Voor bovenkleeding zal geen plaats zijn, tenzij men eene lichtere stof aanwende dan de in het algemeen door den soldaat gebruikte. Voorts moet de wiel rijder behoorlijk van munitie en van reserverations voorzien zijn, opdat hij steeds op groote afstanden van de hoofdmacht kun ne gezonden worden, terwijl verder het benoodigde poetsge reedschap niet mag ontbreken. Het gaat niet aan om de medegevoerde bagage voor het grootste gedeelte op de stuurstang te stapelenhierdoor ontstaat bepaald belemmering in den gang van het rijwiel, omdat het dan zooveel te zwaarder rijdt en slechter bestuurd kan wordenniet alleen wordt de luchttegenstand aanzienlijk vermeerderd, maar de wiel rijder ondervindt bij de minste oneffenheden in het terrein hoogst onaangename schokken. Proefondervindelijk is gebleken, dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 80