67 de beste verhouding in belasting van het voorste tot het achterste gedeelte van het rijwiel is die van 3:5. Hieraan blijft men het meeste getrouw, wanneer men de gebruikelijke bepakking ■der gewone rijwielen volgt, n.l. door het aannemen van de „frame" tasch en de bevestiging van mantel-of gereedschapstasch aan het zadel. Nog eenige andere rijwielsoorten worden wel eens aanbevolen voor militair gebruik en wel de „acatènes" of kettinglooze rij wielen, de „tandems" en de „sociables" (rijwielen waarop 2 per sonen naast elkander plaats nemen). De „acatènes" hebben op het oog wel iets voor, zij schijnen eenvoudiger van constructie en gemakkelijker te onderhouden te zijn. Hare nadeelen zijn echter, dat ze zwaarder loopen dan de gewone rijwielen, vooral berg op en dat het samenstel van kamraderen meer kwetsbaar is dan de gewone kettingcon structie. Reparatiën aan de kamraderen zijn veel ingewikkel der en moeielijker uit te voeren dan de eenvoudige herstellingen aan den ketting. De meerdere inspanning, die bij het berijden van acatènes boven dat van gewone rijwielen gevorderd wordt, is niet gering wanneer men nagaat, dat door proeven is uitgemaakt, dat bij een kettingloos rijwiel, bij eene snelheid van 24 K. M. per uur, per omwenteling eene arbeid vereischt werd van 1,5 a 2,7 K.G. terwijl diezelfde arbeid benoodigd voor een gewoon kettingwiel slechts 0.8 a 1.0 K.G-. per omwenteling bedroeg. Tandems en sociables zijn niet geschikt om door het terrein te rijden, terwijl bij slikkerige en eenigszins hellende wegen, wanneer men op een gewoon rijwiel nog overal vlot overheen gaat, de achterwielen van de beide andere soorten van rijwielen op de plaats blijven ronddraaien en het rijwiel niet vooruit komt. Eene andere technische nieuwheid kan het militaire rijwiel ook zeer goed te stade komen, n. 1. de toepassing van het zooge naamde .„free wheel". Onder „free wheel" verstaat men eene inrichting, waardoor bij een eventueel tegentrappen, de pedaalas vrijgemaakt wordt van het ketting-tandraddit blijft doordraaien, terwijl de voeten stil blijven en de man alzoo beter gelegenheid heeft om uit te rusten. Door nog een weinig achteruit te trappen

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 81