68 veroorzaakt men eene remmende beweging, waardoor voorkomen wordt, dat de voorband te veel slijt omdat anders uitsluitend de remmende kracht wordt verkregen door de op het voorwiel geplaatste rem. Sommigen zijn van oordeel, dat rijwielen in het gebruik dikwijls hunne diensten zullen weigeren, hetzij omdat de luchtbanden beschadigd worden, hetzij doordat andere defecten ontstaan. Deze meening is, waar het le klasse fabrikaat geldt, niet juist, want een goed rijwiel kan jaren en jaren mede, zonder dat belangrijke reparatiën noodig zullen zijn. Gewone lekkages aan de luchtbanden zijn, bij eenige handigheid in 10 a 15 minuten hersteld. Bij de vele proeven, die allerwege door militaire wiel rijders genomen zijn, is het gebleken, dat de rijwielen zich over het algemeen uitmuntend hielden en dat het buiten werking stellen van een rijwiel slechts zeer zelden noodig was. Wanneer men het percentage hiervan eens ging vergelijken met het percentage van de infanteristen, die uit moeten vallen voor voetwonden, of met dat bij de bereden wapens voor kreupelende of gedrukte paarden, dan zou men zien hoe uiterst klein het verhoudingscijfer aan onbruikbare rijwielen is. Om eenige voorbeelden aan te halen van de diensten door militaire wielrijders gepresteerd, behoeven wij slechts een greep te doen uit de over hen handelende literatuur. Die voorbeelden geven ons een denkbeeld van hetgeen de militaire wielrijder kan verrichten in zoowel voor hem gunstige als ongunstige omstandigheden. In 1897 werd bij een der Beiersche legerkorpsen een wielrijder cursus geopend, welke ten doel had de wielrijders voor te- bereiden voor de taak, die zij te vervullen zouden hebben bij de in dat jaar te houden Keizermanoeuvres. De cursus werd besloten met een vijfdaagschen oefeningsmarsch, terwijl tevens^ uit den marsch de geschiktheid van een optreden in bergterrein moest blijken. De trajecten, waarin de marsch was verdeeld, waren de volgende: le dag 80 K.M.; 2e dag 47 K.M.3e dag 56 K.M.4e dag 82 K.M.; 5e dag 60 K.M.; totaal 325 K.M., De manschappen waren volgens de reglementen gekleed en

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 82