71 Welk paard zou zoo iets kunnen presteeren en dat onder die ongunstige wêers- en weggesteldheid. Deze Xeizersmanoeuvre leerde, dat een wielrijderafdeeling, zelfs op de slechtste wegen, nog vooruit kan komen. Bij goed weder kunnen zij ook alle terreinen berijden; slechts moeten zij op bebouwde velden, wanneer het dagen achtereen geregend heeft, bij de cavalerie achterblijven. In Italië werd door een wielrijderafdeeling der Bersaglieri een proef genomen, die vooral ten doel had zich rekenschap te geven hoe de slagvaardigheid der wielrijders en de toestand der rijwielen zou blijven in regenachtig weder en bij beslikte wegen. Er werden tactische oefeningen gehouden, zoowel door de wielrijderafdeeling op zich zelve, als in verband met de drie wa pens. De resultaten, die men verkreeg, waren uitmuntend, niet tegenstaande de geweldige regens, die gedurende dat tijdvak (15 September 15 October 1898) vielen, en de meening, dat een wielrijderafdeeling niet te gebruiken zou wezen wanneer de wegen slecht en slijkerig zijn, werd er door gelogenstraft. Eene andere oefening der Bersaglieri werd medegedeeld dooi den heer van Wagtendonk en ontleend aan het Militar Wochen- blatt no. 93 1899: „Aan de manoevres van het jaar 1898 is deelgenomen door eene „compagnie wielrijders samengesteld uit de keur der Bersaglieri „De compagnie bestond uit 1 kapitein, 5 luitenants, 1 arts, 1 „hospitaal soldaat, 1 administrateur en 120 man. Vier luitenants „waren sectiecommandanten, de vijfde vormde met vier werk tuigkundigen de achterhoede om alle schaden aan de rijwielen „zoo mogelijk plaatselijk te herstellen. De beide eerste sectiën „hadden toevouwbare, de beide laatste gewone rijwielen. „De eerste hebben zich in elke betrekking zóó sterk getoond, „dat aan hunne invoering niet te twijfelen valt. De compagnie „nam deel aan een gevechtsoefening der cavalerie-divisie in ver binding met infanterie in de legerplaats van Gallarate, waar bij het aan de beide eerste sectiën gelukte, een door infanterie „bezette hofstede te overvallen, terwijl de manschappen bij het „laatst af te leggen eind de rijwielen droegen. De beide laatste

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 85