73 „uitersten linkervleugel van de cavalerie en overviel op 150 M. „de vijandelijke cavalerie in hare rendez-vous stelling. „Bij de parade op den 8en déflleerde zij in gesloten sectieco- „lonne in den snelsten gang en besloot de oefeningen door 2 „marschen van Turin naar Boghera en van daar naar Parma, „te zamen 250 K.M." (Lezing R. Scheffer „Het gebruik van het rijwiel voor oorlogsdoeleinden." Vereeniging tot beoefening van de krijgswetenschap 15 December 1899 blz. 136.) De oorlogshandelingen waartoe de militaire wielrijderafdee- lingen geroepen kunnen worden, zijn zeer verscheiden. Wij kunnen ons de volgende gevallen denken waarin de wiel- rijderafdeelingen met succes zullen kunnen optreden: Verkennings- en kondschapsdiensten, waarbij de snelheid en onhoorbaarheid der beweging, twee groote factoren vormen in het voordeel der voor die diensten aangewezen detachementen. Het dekken van munitie- en proviandcolonnes. Het beschermen van requisitiën, van convooien en van transporten van zieken en gewonden. Het overbrengen van berichten in den meest uitgebreiden zin des woords en in het bijzonder in den relais- dienst. Het in opstand brengen van de bevolking op 's vijands communicatielijn en omgekeerd, het tot kalmte brengen en tot rust aanmanen van eene onbetrouwbare bevolking in den rug of op de flanken van ons eigen veldleger. Het waarnemen van kuststreken, die in aanmerking komen voor eene vijandelijke landing. Het verrichten van alle diensten, die aan afgezeten cavalerie kunnen worden opgedragen, waaronder in de eerste plaats verstaan wordt het tijdig bezetten en vasthouden van ver voor het front gelegen belangrijke punten als défilés, be langrijke toegangswegen, punten waar verschillende wegen te zamen komen, belangrijke punten aan spoorbanen, land-of wa terwegen gelegen. Verder zij de taak der wielrijderafdeelingen het voortdurend bedreigen van 's vijands communicatielijnhet overvallen zijner transporten en convooien, het oplichten van ordonnansen; het alarmeeren van bivakshet vernielen van kunst werken en van de telegrafische gemeenschap in zijnen rug; het

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 87