77 het vasthouden van gewichtige punten, totdat de commandant der cavalerie zijne plannen kon volvoerenin het werkzaam aandeel nemen in enkele phasen van het cavaleriegevecht door op de vleugels der cavalerie-di visie te ageeren en hare gevechts handelingen met geweervuur te ondersteunen; wijders in het dekken der bij de divisie ingedeelde rijdende batterijen. Gedu rende den nacht of bij de groote rusten, nam de wielrijder- afdeeling dikwijls de beveiligingsdienst voor de cavalerie waar. De wegen, waarlangs de wielrijderafdeeling zich bewoog, waren over het algemeen zeer slecht en met eene zware stoflaag bedekt. Wij hebben hierboven reeds als onze meening nedergeschre- ven, dat militaire wielrijderafdeelingen reeds in vredestijd moeten worden georganiseerd, niet op papier, maar in de werkelijkheid, omdat, wil men van eene dergelijke afdeeling in oorlogstijd dat nut trekken, hetwelk, men er redelijkerwijze van kan verwach ten, eene zorgvuldige opleiding die afdeeling in alle opzichten moet voorbereiden voor de hoogst moeilijke taak, welke haar in tijden van oorlog staat te wachten. Bij de overweging eener juiste organisatie dient men zich steeds de volgende vragen voor den geest te stellen: 1°. Tot welke handelingen kan een wielrijderafdeeling in tijd van oorlog geroepen worden? 2°. Welke sterkte dient aan eene wielrijderafdeeling te wor den gegeven ten einde haar in staat te stellen behoorlijk aan zelfstandige opdrachten te voldoen en zich zelve gedurende de daaruit voortspruitende handelingen te beveiligen, zonder daar bij te kort te doen aan het beginsel eener uiterst groote be wegelijkheid. Welke de handelingen zijn waartoe eene wielrijderafdeeling in oorlogstijd kan worden geroepen, hebben wij hierboven reeds in het kort aangegeven. Het ligt voor de hand, dat men bij de samenstelling en sterktebepaling hiervan zeer afhankelijk is, daar tot het welslagen dier handelingen eene ruime organi satie aan officieren en kader vereischt wordt. Aan de officieren moeten zelfstandige gevechtshandelingen kunnen worden opgedragen, want de groote snelheid, waarmede

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 91