79 1 kapitein commandant 4 luitenants 1 sergeant-majoor 1 fourier 12 sergeanten (waaronder 2 rijwielherstellers) 18 korporaals (waaronder 4 id. 5 hoornblazers 156 manschappen. totaal. 198 Bij het aantal manschappen is gerekend op 20 man af te geven als ordonnansen aan het Hoofdkwartier en de brigade staven en op 10 °/o uitvallers wegens ziekte of tijdelijke onge schiktheid, zoodat het wielrijderkorps met eene sterkte van 120 manschappen te velde kan trekken, alzoo met eene sterkte van 146 combattanten in totaal. De wielrijders worden zooveel mogelijk getrokken uit de afgeëxerceerde manschappen der verschillende infanteriekorpsen. Vooral zal veel nut getrokken kunnen worden van de intellec tueel goed ontwikkelde zonen des lands, die met hunne taalkennis 6n hun gemakkelijken omgang met de inlandsche bevolking uitmuntend geschikt zijn om verkennings- en spionnendiensten te verrichten. Daarbij zijn zij gewoonlijk physiek zeer gehard tegen het klimaat en tegen vermoeienissen. Door nauwkeurige zorg te besteden aan hunne moreele eigen schappen en hun gevoel van eigenwaarde zorgvuldig te leiden, kunnen zij tot een vertrouwbaar element worden aangekweekt. Het korps wielrijders is in administratie bij een der korpsen van het garnizoen, waarin de wielrijders zijn geplaatst. Van groot nut kan het zijn om geregeld voor eenige officieren en minderen eene tijdelijke tewerkstelling te verzoeken bij de Nederlandsch Indische Rijwielfabriek „Insulinde" te Semarang, ten einde volkomen op de hoogte te kunnen worden gebracht met alles, wat tot het vak „rijwielreparatie" behoort. Jaarlijks zouden b. v. 1 officier, 1 onderofficier, 1 korporaal en 2 minderen voor een 3 tal maanden daartoe gedetacheerd kunnen worden, totdat bij het korps voldoende krachten aanwezig zijn om

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 93