81 elk jagerbataljon en cavalerieregiment 4 wielrijders. In 1897 werd eene afdeeling samengesteld, bestaande uit 3 officieren, 7 onderofficieren en 50 man, die als tactische eenheid gedurende de groote manoeuvres van Bialystok zou optreden. De ver richtingen dezer afdeelingen leidden tot de bijzondere tevre denheid der autoriteiten, zoodat verwacht mag worden, dat ook in Rusland wielrijderafdeelingen georganiseerd zullen worden om als gevechtseenheid op te treden. In Oostenrijk wordt sedert den winter van 1895 op 1896, jaarlijks een wielrijdercursus gehouden, waaraan zoowel of ficieren als onderofficieren en minderen van de verschillende korpsen deelnemen. Gedurende de najaarsmanoeuvres neemt gewoonlijk deze cursus, tot eene wielrijderafdeeling vereenigd, als gevechtseenheid daaraan deel. Hoewel nog tot geen defi nitieve organisatie van militaire wielrijders besloten is, wijzen de omstandigheden er toch op, dat het voornemen daartoe be staat, want in het nieuwe Velddienstvoorschrift (Felddienst Reglement) wordt van het bezigen van militaire wielrijders, voor bepaalde diensten bij manoeuvres en te velde, gewaagd. In Duitschland worden jaarlijks reeds vrij belangrijke som men op de begrooting gebracht (1898 310,000 mark en 1899 254,000 mark) om tot de aanschaffing van rijwielen te worden bestemd. Van eene organisatie van zelfstandige wielrijderaf deelingen is tot dusverre nog niets bekend, doch de proeven in die richting genomen, wijzen er op, dat binnenkort de samen stelling van dergelijke afdeelingen verwacht kan worden. Bij het IXe legerkorps (Graaf Waldersee) worden reeds sedert eenige jaren wielrijderdetachementen tot eene sterkte van 60 man als tactische eenheden aangewend en van zelfstandige opdrach ten voorzien. De ondervinding heeft o. i. nog niet voldoende uitgemaakt welk rijwiel, het opvouwbare- of wel het gewone- voor oorlogs doeleinden beslist de meest voordeelige eigenschappen aanbiedt en het zal daarom overweging verdienen om bij eventueel te nemen proeven, beide soorten van rijwielen in gebruik te ne- Dl. I, i901. 6

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 95