82 men. De hoofdzaak is, dat het materieel, waaruit de rijwielen worden vervaardigd, van de allerbeste kwaliteit zij en dat de constructie van dezelfde soort rijwielen ook geheel eenvormig zij, opdat met het verwisselen der onderdeelen de minste last worde ondervonden. Op het gebied der rijwielfabricage behoeven wij niet meer bij buitenlanders ter markt te gaan. De Nederlandsche rijwiel- fabrieken van Burgers, „Simplex", Fongers e. a. leveren uitmunten de machines. Om echter in onze kolonie te blijven, vestigen wij de aandacht op de in Semarang werkende rijwielfabriek „Insu- linde". Ons zijn de van die fabriek afkomstige rijwielen niet nader bekend, doch wij gelooven wel, dat deze fabriek er op ingericht zal zijn om le klasse machines te vervaardigen. In dat geval zouden wij in het groote voordeel verkeeren, dat machines noch onderdeelen uit Europa behoeven te komen. Ten dienste van den trein der wielrijderafdeelingen zou met succes gebruik gemaakt kunnen worden van lichte doch krach tige automobile voertuigen of van tweeradige voertuigen op veeren met twee paarden bespannen. Kleine automobielen van 4 a 5 paardenkracht kunnen zonder bezwaar de wielrijderafdeelingen op eenigszins behoorlijke wegen, in alle gangen volgen; hellingen van 12° worden door deze voertuigen nog gemakkelijk overwonnen. Hierboven hebben wij reeds aangetoond, dat de militaire wielrijder noodzakelijk eenige bagage moet medevoeren en wij bevalen, als de meest wenschelijke verpakking, de berging dei- goederen in de z.g. „frametasch" aan. Verder moet elk rijwiel uitgerust zijn met een gereedschapstaschje en een dun, stevig koord van 20 M. lengte. De kleeding van den wielrijder moet practisch, sterk en luch tig zijn en hem tevens beschutten tegen den nadeeligen in vloed van te snelle temperatuurswisselingen. Zijn hoofddeksel moet licht zijn en niet te veel wind vatten. Een slappe, vilten hoed voldoet gewoonlijk goed. De gewone bovenkleeding, voor exercitie- en marschtenue moet van linnen zijneen jas met bee- nen- of bekleede knoopen, vier, van kleppen voorziene zakken in

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 96