VOORKOMING VAN VENERISCHE ZIEKTEN BIJ MILITAIREN. In den jaargang 1899 van dit tijdschrift zijn verschillende maatregelen vermeld tot voorkoming van venerische ziekten bij militairen. De vele andere middelen, die tot het beoogde doel leiden kunnen, en toen onbehandeld zijn gebleven, worden hier nader uitgewerkt. "Volgen wij hiertoe de indeeling der voorschriften zooals in bo venbedoeld opstel. I. Persoonlijke voorbehoedmiddelen. Ofschoon de in het vorige artikel opgesomde middelen lang niet zeker zijn, verdienen zij toch toepassing. Het kan zijn nut hebben den manschappen voor te houden zich zoodra mogelijk met venerische ziekte te melden: dit, als voorbehoedmiddel van complicaties van een druiper, die vaak door rust en spoedige doelmatige behandeling worden voorkomen (liesklierzwellingen). II. Maatregelen te nemen door de militaire autoriteiten. A. Verscherpte visitatie. 1. Het doen houden van onverwachte geneeskundige visitatiën die, mijns inziens, meer nut kunnen opleveren dan de geregelde Zaterdagsche inspectiën. Hierdoor kan o. a. voorkomen worden, dat eene .venerische ziekte, b. v. op Zaterdag verkregen, tot den volgenden Zaterdag geheim gehouden wordt en om dissimulatie (het door kunstmiddelen verbergen van een druiper) te beletten. Een geschikt tijdstip daartoe is bij vertrek der troepen uit het kwartier tot het houden eener groote oefening, waarbij allen present zijn en het uitrukkingsstaatje geraadpleegd kan worden; hetzelfde zou kunnen plaats hebben na terugkomst eener oefening, doch dan is onmiddelijk inrukken wenschelijk, ten einde de manschappen eene welverdiende rust te bezorgen. Steeds worde toegezien op eene dadelijke opzending naar het

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 567