116 punt zijn, onbesproken laten na opgemerkt te hebben, dat zij alleen voor de landing zelve van nut waren, daar zij ten aanzien van het tijdstip waarop en de plaats waar deze moest plaats hebben eenige zekerheid gaven. Ten aanzien van het aanvalsplan het volgende. De marine- landingsdivisie was aangewezen om tusschen Badjoa en Bola Teloe Telang den vijand aan te grijpen. Nu was volgens de be richten der gezanten, die het ultimatum hadden overgebracht, Badjoa zeer versterkt, terwijl achter de eerste linie versterkingen zich vischvijvers zouden bevinden, waaraan eene meer achter waarts gelegen linie eene hooge mate van weerkracht zoude ont- leenen. Waarnemingen met het gewapend oog van uit de sloepen en van de schepen hadden aan de juistheid van hetgeen omtrent Badjoa door de gezanten was gezegd, niet doen twijfelen. Zeer waarschijnlijk mocht het heeten, dat dus bij Badjoa de meeste weerstand zou geboden worden en daarom wil het ons voorkomen, dat niet de raarinelandingsdivisie maar een der beide andere colonnes tegenover die sterkte had moeten worden ontscheept. Wij zijn er verre van hiermede te kennen te willen geven, dat de landingsdivisie met eene voor haar te zware taak werd belast de uitslag van het gevecht om Badjoa heeft geleerd, dat die afdeeling ten volle alle waardeering verdiende. Het komt ons evenwel voor, dat eene tactische fout werd begaan door te ver zuimen rekening te houden met de mate van geoefendheid dei- troepen voor de aangewezen taak en dan mag, zonder de lan dingsdivisie onrecht aan te doen, aangenomen worden, dat de infanterie toen, evenals nu, hooger stond dan de landingstroepen der marine. De gemaakte opmerking lijkt ons te meer gemotiveerd wijl met het oog op de demonstratie tegen Patiro te verwachten was, dat de Boniërs, zich misleid ziende, zich in massa zouden wer pen op onzen linkervleugel en deze dus beloofde het meest be dreigd te zullen worden. Zoo is trouwens ook geschied want, zooals bekend is, zag de kolonel Waleson zich in den loop van het gevecht gedwongen de linkercolonne met een paar pelotons te hulp te snellen. Houdt men nu nog in het oog, dat de lan ding niet bemoeilijkt is geworden en de troepen ongeschokt, dus in de beste conditie op het strand kwamen, dan wordt het dui-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 130