117 delijk, dat de der marine betoonde hoffelijkheid nadeelige gevol gen gehad zoude kunnen hebben indien de vijand met meer ener gie gestreden had en der midden- en der rechtercolonne wat meer werk was gegeven. Omtrent de landing merken we nog op, dat de twee schepen aangewezen om de werken op den rechtervleugel der vijandelijke positie te beschieten, die taak niet naar behooren konden volbren gen omdat zij het strand niet voldoende konden naderen. Met hetgeen men van 's vijands stelling wist, was het toch waarlijk wel der moeite waard vóór den aanval te trachten zich omtrent de toegankelijkheid tot de kust meerdere zekerheid te verschaf fen. Ware dit geschied, men zou zich de teleurstelling de troe pen niet met vuur uit het scheepsgeschut te kunnen steunen, bespaard hebben. Overigens kunnen we ons geheel vereenigen met de wijze waarop de landing werd voorbereid en uitgevoerd, evenals met het aanvalsplan, waarin o. m. de zeer juiste bepaling was op genomen, dat de troepen na het nemen van de versterkingen niet verder mochten doordringen dan tot in den van de zee afge- keerden rand der kampongs. Jammer mag het heeten, dat de generaal Steinmetz geen gehoor wilde geven aan den door kolonel Waleson uitgespro ken wensch om met het 3e bataljon op te rukken naar den weg Badjoa-Boni om zoodoende de vlucht der Boniërs te be moeilijken. Door niet in te gaan op dit voorstel liet de opper bevelhebber de gelegenheid, om uit de behaalde overwinning munt te slaan, voorbijgaan. In plaats van de behaalde zege te bekronen met eene krachtig doorgezette vervolging binnen de grenzen door de voorzichtig heid bepaald, wierp de expeditiecommandant elke gedachte om vlug naar Boni te marcheeren van zich en trok hij geen partij van de geestdrift der zijnen over het met zulke geringe verliezen behaald succes, noch van de ontmoediging des vijands. Een bivak werd betrokken en maatregelen getroffen in 't belang van de veiligheid. Zeven veldwachten werden uitgezet op een afstand van 150 a 200 passen, zoo van het bivak als van elkaar, met opdracht om in geval van vijandelijken aanval op het bivak terug te trekken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 131