- 139 - ley, Mafeking en aan de grenzen van Rhodesia waren opgesteld. Deze verdeeling der troepenmacht was voornamelijk te wijten aan Sir Alfred Milner, die, zonder zich eenigszins te bekommeren om militaire overwegingen, Natal wenschte te beschermen tegen een inval der Boeren, zelfs indien daarmede al de krachten van het Keizerrijk zouden zijn gemoeid 1). In dit voornemen werd hij gesterkt door den gouverneur Sir W. F. Hely Hutchinson, die zich alleen verantwoordelijk achtte voor den goeden gang van zaken 2) en op wiens last dan ook Grlencoe-Junction bezet werd. De Engelsche regeering heeft vermoedelijk vóór het uitbreken van den oorlog de inzichten van die beide hooge titularissen ge deeld. Immers niet alleen verzette zij zich er niet tegen, dat de hoofdmacht in Natal bleef, maar zij liet ook een groote hoeveelheid levensmiddelen in Ladysmith opstapelen, zoodat van uit deze plaats, als hoofddepot plaats, het opereerende leger zijne benoodigd- heden kon ontvangen. De regeering werd waarschijnlijk nog in haar denkbeeld gesterkt door de overweging, dat Natal met zijne grootendeels Engelsche bevolking de meeste zekerheid aanbood voor den geregelden opvoer van krijgs- en verplegingsmateriaal. Het transport over de spoorwegen in de Kaapkolonie was reeds vóór den aanvang van den oorlog zóó gevaarlijk, dat alle bruggen en andere kunstwerken steeds moesten worden onderzocht. Men kan dus gevoegelijk aannemen, dat voor den aanvang van den oorlog het operatieplan der Engelschen was de hoofdmacht des vijands te verslaan door op te rukken naar de Zuid-grens van den Trans vaal, waar, zooals bekend was, die hoofdmacht zou samentrek ken en daarna door te marcheeren naar Pretoria, waarvan men eveneens wist, dat het omgeven was door forten. Het oorspronkelijke operatieplan van generaal Bulier was om in drie colonnes op te rukken naar de Zuid- grens van den Oranje- Yrijstaat. De linker (Westelijke) colonne onder lord Methuen zou trachten door te dringen over Oranje-rivier station naar Kimber- ley; de middelste colonne onder generaal Clery zou van Port- Elizabeth over Naauwpoort naar Colesberg gaan, terwijl de rech ter- (Oostelijke) colonne onder generaal G-atacre over East-London (1) A. H. Schaife. The war to Date: .Political exigences outweighed military consi derations and the soldier was heavely handicapped at the starf." (2) Telegram van 22 September 1899 van den gouverneur aan Sir Alfred Millner.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 153