140 naar Stormberg en Burghersdorp zou worden gedirigeerd. Pressie èn uit Engeland èn uit Natal hebben hem evenwel doen besluiten het grootste gedeelte zijner macht naar Natal te zenden, terwijl hij aan een zeer klein gedeelte de opdracht gaf, die aanvanke lijk voor het geheele legerkorps bestemd was. Nadat lord Roberts opgetreden was als opperbevelhebber, heeft deze dit plan gewijzigd en, gebruik makende van de spoorlijnen uit Kaapstad, Port-Elizabeth en East-London als communicatie lijnen, is hij opgerukt naar de West-grens van den Oranje-Vrij staat en heeft hij vandaar het expeditionnaire leger over Bloem fontein naar Pretoria gevoerd, ook hierbij zooveel mogelijk ge bruik makende van de spoorwegen. Het operatieplan van lord Roberts is dus als volgt samen te vatten: door bedreiging van de terugtochtslijn het vijandelijk leger dwingen om terug te trekken en, met gebruikmaking van het voor den aanvaller gunstige terrein in het Westen, oprukken naar de hoofdplaatsen van de beide vijandelijke republieken. Organisatie van het transportwezen. Het transportwezen in Engeland wordt verdeeld in a. „Regimental Transport," zijnde onze gevechts- en bagage- trein en bevattende één dag vivres, reserve-munitie, pionierge reedschappen, bagage van officieren en kampbenoodigdheden. b. „Commissariat Transport companies" (onze groote trein), zijnde compagnieën toegevoegd aan divisiën, brigades en detache menten. Tot de taak van die compagnieën behoort de zorg voor het vervoer van de veldhospitalen, veldbakkerijen, reserve-voor raden, munitie en artillerie-materieel, verplegingsbehoeften, be- noodigdheden voor ziekenvervoer, enz. Hoewel in den regel toegevoegd aan divisiën, brigades, enz. kunnen die compagnieën op last van den „Director of Transport" worden gebezigd voor algemeene doeleinden tusschen het voorste depot en de in front ageerende troepen. c. „General Transport", hetwelk achter de vooruitgeschoven depots werkt. Het omvat dus alles, wat noodig is op de operatie basis en tot opvoer vandaar naar de depots. De regeling van het geheele transportwezen geschiedt door een „Director of Transport", die onder de onmiddellijke bevelen staat van den „General of communications" (commandant van

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 154