145 uit de Kaapkolonie alles te halen, wat er te halen viel. In stede van te koopen trachtte hij voornamelijk door inhuur van karren en wagens, met ossen bespannen, zijn doel te bereiken. Hij verkreeg hierdoor het dubbele voordeel, dat meer zorg werd gedragen voor het materieel en de dieren, omdat de eigenaars in den regel zelf medegingen èn dat de dieren, gewend aan het klimaat en het voedsel, minder spoedig stierven en minder be hoeften hadden, waardoor dus de aanvulling minder en de trans porttrein korter kon worden dan bij gebruik van muilezels. Naar het schijnt, heeft hij met dezen maatregel veel succes gehad. Eén firma in Kaapstad sloot o.a. een contract voor den inhuur van 700 wagens, ieder bespannen met 18 ossen. Van deze wagens werden er 450 naar de Aar gezonden en 250 naar Queenstown en Sterkstroom. Ook werden contracten gesloten voor de levering van kleinere bespanningen voor de tot den geveclits- en bagagetrein behoo- rende karren en wagens (1). In Port Elizabeth en Durban werden groote remonte-depots opgericht. Het depot op eerstgenoemde plaats dateert van 28 Maart 1900. Er werden 5 officieren en 275 minderen bij ingedeeld. Einde Juli d. a. v. hadden reeds 25000 paarden het depot verlaten. Het leverde vooral groote hoeveelheden dieren af na de bezet ting van Bloemfontein, toen bijna alle militairen opnieuw voor zien moesten worden van paarden en eveneens de bespannin gen van de vuurmonden (welke somtijds ook door ossen werden getrokken) en van de transportvoertuigen in goeden staat moes ten worden gebracht. Het totaal der voertuigen, die met het legerkorps werden verzonden, bedroeg 2650 stuks en bestond uit verschillende soor ten. Men zag evenwel weldra in, dat deze voertuigen ongeschikt waren voor het transport in Zuid-Afrika en daarom werden of ficieren naar de Vereen igde Staten van Noord-Amerika gezon den om aldaar wagens te doen aanmaken naar het in Zuid- Afrika in gebruik zijnde model, hetwelk de Engelschen ook in den vorigen oorlog hadden gebezigd, zijnde de reeds bovenver melde Amerikaanscbe Buckwagen. Men kwam evenwel weldra tot (1) Verpro viantierung- und Heerestrosz der englischen Armee in Süd-Afrika" Neue Militarische Blatter 1900.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 159