149 Toen eindelijk lord Roberts aangewezen werd om als opperbevel hebber op te treden, nam hij deze benoeming alleen aan onder voor waarde, dat hij het onbeperkte opperbevel zou krijgen en dat het de partement van oorlog noch het „committee" zich meer zou inlaten met het gebruik van de troepen en met de leiding van de operation De eerste troepen van het gemobiliseerde legerkorps werden den 20en October 1899 verscheept en kwamen den 12en Novem ber te Durban aan, de laatste troepen van dit korps werden den 17en November verzonden en kwamen 9 December in Kaap stad. De infanterie der étapetroepen, verscheept tusschen 20 October en 9 November, kwam tusschen 14 en 29 November in Kaapstad, behalve één bataljon, dat den 14en December te Durban arriveerde. Den 31en October werd het bevel gegeven tot mobielmaking van 3 bataljons infanterie en 1 bergbatterij, welke dienden tot aanvulling van de geleden verliezen. Den llen November werd uit 9786 reservisten een Y° Divisie infan terie gevormd, waarvan de samenstelling gelijk was aan die der divisiën van het legerkorps. Deze divisie werd tusschen 24 November en 13 December verscheept en in haar geheel naar Durban gezonden, waar zij tusschen 17 December 1899 en 2 Januari 1900 aankwam. Tusschen den 4™ en llen December werden een afdeeling rij dende artillerie (3 batterijen) en een YIe Divisie infanterie mobiel gemaakt. Den 16en December begon de inscheping van de eerste troepen, terwijl de laatste den 28en d. a. v. vertrokken. Zij wer den naar Kaapstad gezonden, waar zij tusschen 6 en 21 Januari 1900 aankwamen. Den 4en December werd een YII6 Divisie in fanterie en een afdeeling houwitsers (3 batterijen) mobiel ver klaard, welke troepen, tusschen 4 en 18 Januari verscheept, tus schen 23 Januari en 11 Februari te Kaapstad aankwamen. De YIIIe Divisie infanterie, op den 15en December gemobili seerd, werd tusschen 12 en 19 Maart verscheept en kwam tus schen 3 en 12 April te Kaapstad aan, met uitzondering van de daarbij behoorende artillerie en een bataljon infanterie, dat, van Halifax komende, eerst naar Engeland werd vervoerd. Yandaar vertrok het 18 April en kwam den 10en Mei te Kaapstad aan. Wordt, vervolgd). A. W. E. Weijerman.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 163