165 maken dan 2 LSB0. Zoodra men op de een of andere wijze ze kerheid verkregen heeft, dat de gebezigde of de te bezigen op- zethoogte het doel in de spreiding van hare schoten omvat, kan men aannemen, dat de nauwkeurigheid, waarmede de artil- leristische afstand bepaald is, gelijk is aan de nauwkeurigheid van het schot. Die zekerheid kan op verschillende wijzen worden verkregen. In de eerste plaats door een trefferin de tweede plaatsen dit is het meest algemeene geval door het in tegengestelden zin vallen van twee of meer schoten. In de derde plaats door het overnemen van de opzethoogte van een vuurmond, waarmede men reeds ingeschoten is, en in de vierde plaats door het vuur te openen met eene opzethoogte, waarmede men betrekkelijk kort geleden op hetzelfde doel ingeschoten is geweest. In deze twee laatste gevallen heeft de ondervinding geleerd, dat men zelden of nooit grootere correctiën behoeft aan te brengen dan 2 LSso, waaruit volgt, dat de artilleristische afstand met de ver- eischte nauwkeurigheid, t.w. die van het schot, is bepaald. Dat men door f xdx dx te stellen feitelijk geene andere veronderstelling doet dan dat de artilleristische afstand met de nauwkeurigheid van het schot is bepaald, kan nog op andere wij ze worden bewezen. Daartoe nemen wij aan, dat bij het eerste schot een treffer is verkregen, waarna wij ons de vraag stellen hoe groot de waarschijnlijkheid is, dat het gemiddelde trefpunt op een afstand z van het doel is gelegen. Om die vraag te beantwoorden moeten we volgens het theorema van Bayes weer de kans a priori berekenen, die het waargenomen verschijnsel met betrekking tot de veronderstelde ligging heeft, en deze kans deelen door de som van alle zoodanige kansen, met betrekking tot alle mogelijke liggingen. Ligt het gemiddelde trefpunt op een afstand z van het doel, dan moet het projectiel om het doel te kunnen treffen eene toevallige afwijking krijgen, die gelijk is aan z. De kans a priori dat dit gebeuren zal is Door toepassing van het theorema van Bayes vinden we nu voor de kans, dat het gemiddelde trefpunt werkelijk de veron derstelde ligging zal hebben:

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 179