173 100, 99, 97 en 94, waaruit volgt, dat het practisch zoo goed als onverschillig is welke correctie men aanbrengt, zoo men deze slechts grooter dan 0,50 en kleiner dan 0,90 S50 neemt. Dit is eene hoogst belangrijke eigenschap, daar zij het overbodig maakt de correctiën nauwkeurig te berekenen, en derhalve ge legenheid aanbiedt de schietregels in hooge mate te vereen voudigen. In werkelijkheid is de ligging van het ware gemiddelde tref punt altijd onbekend. Zoo kan het bijv. in het vorenbedoelde geval van drie schoten achter zeer goed mogelijk zijn, dat het ware gemiddelde trefpunt in of vóór het doel ligt, in welk ge val het aanbrengen van correctie zelfs zeer nadeelig zou zijn. Men kan slechts raden waar het gemiddelde trefpunt gelegen zal zijn, en de taak der waarschijnlijkheidsrekening is geene andere, dan daarbij als wegwijzer te dienen, en ons die ligging aan te geven, waarbij we de grootste kans hebben op een goed resultaat. Maar nu blijkt het, dat het uit een practisch oogpunt zoo goed als onverschillig is of we precies raden, zooals wel het allerbest zou zijn. In het vooromschreven geval doet men het best als waarheid aan te nemen, dat het gemiddelde trefpunt op een afstand van 0,69 S50 achter het doel ligt, en dus eene cor rectie aan te brengen van 0,7 S50; maar bij eene correctie van 0,5 of 0,7 S50 heeft men feitelijk evenveel kans op een goed resultaat. Daaruit volgt, dat eene nauwkeurige berekening van de correctie geheel onnoodig en volkomen doelloos is, en dat men al zeer tevreden mag zijn, als de fout niet grooter is dan a— S50. 4 5 Dank zij deze eigenschap kan men ook met minder goede schiet regels bevredigende uitkomsten verkrijgen, waaruit wederom volgt, dat het resultaat, dat men bij toepassing van verschillende schietregels verkrijgt geenszins als maatstaf kan en mag dienen omtrent hunne deugdelijkheid. Deze kan alleen door theoretische overwegingen worden bepaald. Uit de voorgaande beschouwingen blijkt tevens, dat het onmo gelijk is de waarschijnlijkste ligging van het gemiddelde tref punt met behulp van eene eenvoudige formule te vindendat de bepaling daarvan slechts mogelijk is met behulp van ingewikkel de beiekeningen, die alleen binnenkamers verricht kunnen wor- Dl. II 1901.

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 187