178 ders onvermijdelijk in tegenstrijdigheden en inconsequentiën ver valt. Het wil ons voorkomen, dat het niet moeilijk is tot een zoodanige basis te geraken. Indien wij toch het vuur openen met eene opzethoogte waarvan wij om de een of andere reden zekerheid hebben, of meenen te hebben, dat zij het doel in de spreiding van hare schoten omvat dan is die opzethoogte niet blindelings gekozen, maar juist zoodanig, dat zij ons toeschijnt boven iedere andere de voorkeur te verdienen. Hare keuze be rust op verschillende overwegingen, op grond waarvan wij een ze ker vertrouwen meenen te mogen hebben, dat het bijbehoorend. gemiddelde trefpunt in of dicht bij het doel zal liggen. Zoolang dit vertrouwen door de verkregen uitkomsten niet wordt be schaamd, is het ook niet noodig correctie aan te brengen. Blijkt het daarentegen uit deze uitkomsten, dat het waarschijnlijk is, dat wij niet gelukkig geweest zijn in onze keuze, en dat bedoelde opzethoogte minder goed is, dan wij meenden te mogen veronder stellen, dan is correctie noodig. Daaruit volgt, dat we slechts- behoeven na te gaan of het vertrouwen in de gebezigde opzet hoogte geschokt, dan wel bevestigd wordt. Waar wij in het voorgaande spreken van het vertrouwen, dat wij in eene zekere opzethoogte mogen stellen, is het duidelijk,, dat dit in wiskundigen zin niet anders beteekent, dan de kans, dat het bijbehoorend gemiddelde trefpunt in het doel zal liggen, of wat geheel op hetzelfde neerkomt dat de waarschijnlijk heid van een (-)-) schot gelijk zal zijn aan-. Formule (11) leert ons nu in ieder voorkomend geval die kans berekenen, indien wij slechts in het oog houden, dat wij bij hare toepassing tot dit doeleinde x= en p 0 moeten stellen, in welk geval e 1 gelijk aan de eenheid wordt. Die kans wordt derhalve steeds in de oneindig kleine grootheid 5 uitgedrukt m. a. w. in de kans h priori, dat de gekozen opzethoogte de juiste zal zijn. Want- stellen wij in (11) a en b beide 0, nemen we m. a. w. aan,, dat er nog geen enkel schot gedaan is, dan wordt zoowel de- noemer als de teller der breuk =1 en heeft mendusWp=£. We kunnen dus ook zeggen, dat er geene correctie behoeft te- worden aangebracht, zoolang de kans, dat de gebezigde opzet- u u

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 192