(4 +4f=(4)' 6(4-)'- (1) 15 (4)'- (4)* 20(4)" (4)*+16-(4)'- (4)* (4)-(4)4 (4)'- 181 als het aantal schoten der groep 6 bedraagt. Wij hebben dan De middelste term dezer reeks is en dus kleiner dan Hieruit volgt, dat het zelfs bij volkomen juiste opzet- hoogte gemiddeld slechts 5 keer op de 16 gevallen zal voorkomen, dat men in een groep van 6 schoten 3 en 3 zal waar nemen. Ham men nu als regel aan steeds te corrigeeren wan neer de schoten in eene andere verhouding tusschen (44 en vielen dan die van 3 en 3 dan zou men, wanneer het gemiddelde trefpunt in het doel lag, in 11 van de 16 ge vallen ten onrechte correctie aanbrengen en zou het dus waar schijnlijk worden, dat eene goede opzethoogte noodeloos verlaten werd. Sommeeren we daarentegen de drie middelste termen, dan vinden we daarvoor een bedrag van-|^-ofStellen we nu als regel, dat er alleen dan gecorrigeerd wordt als er 6 of 5 schoten of zijn waargenomen, dan zullen we slechts in 7 van de 32 gevallen ten onrechte corrigeeren, zoodat het aanbrengen van noodelooze en schadelijke correctiën onwaarschijnlijk wordt. We komen dus tot de conclusie, dat het aanbrengen van cor rectie in een groep van 6 schoten niet geoorloofd is, als men daarin 4 schoten (-p) of en 2 schoten of (4-) heeft waar genomen. Op dezelfde wijze kan men voor iedere groep de ge vallen bepalen waarin correctie geoorloofd is. In alle voorko mende gevallen, waarin volgens het aangenomen beginsel gecor rigeerd zou moeten worden; waarin m.a.w. de kans, dat de gebe zigde opzethoogte de juiste zal zijn, kleiner wordt dan de kans a prioriis volgens dezen regel correctie ook werkelijk geoorloofd. Uit het besproken voorbeeld is gebleken, dat wanneer de kan sen voor het optreden en voor het achterwege blijven van het verschijnsel beide gelijk aan j- zijn, de waarschijnlijkheden, dat het zich bij n proeven een willekeurig aantal malen zal voordoen, zich verhouden als de binomiaal coëfficiënten. Immers, de waar den van pa qb zijn dan voor alle waarden van a en b gelijk en wel

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 195