192 Deze waarde behoeven we nu slechts in formule (14) in te voe ren, om dadelijk de gevraagde waarschijnlijkheid te vinden. We krijgen alsdan eene waarde van -j|- 0,6875, terwijl zij oor spronkelijk vóór den aanvang van het vuur gelijk y was. Wanneer nu voor de gewone meting en voor de meting, waarbij enkel het en bepaald wordt, volmaakt dezelf de wetten golden, dan hadden we de gevraagde kans veel een voudiger kunnen berekenen. Immers: de meting of als men wilde schatting van den artilleristischen afstand is door het resultaat van 1 schot en 1 schot -f- maal nauw keuriger geworden, hetgeen beteekent, dat de 50 °/0 fout op de meting in gelijke mate is afgenomen, en thans gelijk is aan •y-J- S50 -5- S50 Om nu de waarschijnlijkheid te berekenen, dat men bij deze meer nauwkeurige meting geene grootere fout zal begaan, dan -fs50 of anderhalf maal de waarschijnlijke fout hebben we slechts den waarschijnlijkheidsfactor op te zoeken,, die bij behoort. Gingen dus de wetten, die voor de ge wone meting gelden onveranderd door, dan zou het zooeven gevonden bedrag van of 0,6875 gelijk moeten zijn aan den waarschijnlijkheidsfactor voor 1,5 S50doch raadplegen we de tafel, dan vinden we daarvoor eene waarde van 0,6883. Het verschil is wel uiterst gering [slechts 0,0008]; maar het bestaat toch. Formule (15) geldt uit den aard der zaak voor alle waarden van x en stelt bijgevolg eene algemeene, zeer nauwkeurige be-- naderingswet voor ter berekening van de waarschijnlijkheids factoren. In woorden overgebracht luidt zij als volgt: Om den waarschijnlijkheidsfactor te berekenen voor eene strook van eene anderhalf maal grootere breedte, heeft men den bijbehoorenden 3 factor slechts met te vermenigvuldigen en dit product met de helft van de derde macht van dien factor te verminderen. Daar de tabel der waarschijnlijkheidsfactoren niets anders is dan eene gewijzigde tafel van de thètafunctie, zoo gaat ge noemde benaderingswet ook voor deze functie onveranderd door. Het is duidelijk, dat men op deze wijze nog zooveel andere-

Indisch Militair Tijdschrift | 1901 | | pagina 206